Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Temmuz 2021

Savurganlığın Zararlarını Ve Hangi Davranışların Savurganlık Olduğunu Arkadaşlarınızla Tartışınız

Bazı insanlar, bazı zamanlarda kendilerine verilen değerli şeylerin kıymetini bilmeyip, sahip olduklarını savurgan bir şekilde harcama yoluna gitmişlerdir. Savurganlık, insan için kötü sonuçlar doğurabilecek olumsuz bir davranıştır. Savurganlık, insanın sahip olduğu maddi veya manevi imkanları bilinçsiz bir şekilde tüketmesidir. Bir diğer adı da israf olan savurganlığın, kişinin kendisine ve yaşadığı topluma sayısız zararı vardır. Bu yazımızda, savurganlığın zararlarını ve hangi davranışların savurganlık olduğunu anlatacağız.

İsraf, insanı kötü durumlara sürükleyebilecek olumsuz bir davranıştır. Allah, her birimizi sayısız nimetleri bizim hizmetimize sunarak yaratmıştır. Örneğin yaşamımızın kaynağı olan su olmadan bir hayat sürmemiz mümkün olamazdı. Vücudumuzdaki birçok fonksiyonun sürdürülebilmesi ve vücudumuzun temizlenebilmesi için suya ihtiyacımız vardır. Sadece kendimize göre düşündüğümüz zaman, doğada bizim ihtiyacımızdan çok çok daha fazla su vardır. Ancak bu şekilde düşünür ve bu suyu bilinçsizce tüketerek israf edersek, bir gün yüzümüzü yıkayacak temiz suya bile sahip olamayabiliriz. Bugün sahip olduğumuz bir şeyin kıymetini bilmez ve onu israf edersek, belki yarın o nimete sahip olamayabiliriz.

İsraf, hem ahlaki hem de dini açıdan kesinlikle uygunsuz bir davranıştır. Kur-an’ı Kerim’de  bununla ilgili bir de ayet bulunmaktadır. ”Ey âdemoğulları! Yiyin, için fakat israf etmeyin; çünkü Allah israf edenleri sevmez.” (A’raf suresi 31. ayet). Bu ayeti incelediğimizde, dine göre israf etmenin çok kötü bir davranış olduğunu algılayabiliriz. Her insan, kendisine sunulan nimetleri sadece ihtiyacı olduğu kadar kullanmalı, fazlasını da gelecek nesiller için muhafaza etmeyi sorumluluğu olarak bilmelidir.

Savurganlığın Zararlarını Ve Hangi Davranışların Savurganlık Olduğunu Arkadaşlarınızla Tartışınız Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz