Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Aralık 2021

Savaşlar Yapıcı Mıdır Yıkıcı Mıdır Münazara

Bu yazımızda savaşlar yapıcı mıdır yıkıcı mıdır münazara kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Münazara, belli grupların belli sürelerde bir konuyu farklı açılardan tartışarak üstünlük sağlama mücadelesidir. Bir jüri münazarayı kazananı tarafsız olarak belirler.

 

Münazara: Savaşlar yapıcı mıdır, yıkıcı mıdır?

*Savaşlar yıkıcıdır. Özellikle silah teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte maddi ve manevi kayıpların derinliği de artmıştır. Yıkılan şehirler, harap olan tarihi eserler, kültür mirasları, ölen insanlar, kadınlar, çocuklar, ihtiyarlar maddi ve manevi boyutta kayıplardır. Bunların geri gelmesi ne kadar mümkünse, savaşlar da o kadar yapıcı olur.

. Savaşların yıkıcı olduğu gerçeği, tarafların savaşa bakış açısıyla ilgilidir. Savaşlar yıkmak için değildir. Bu bir tercihtir. Yıkmak vahşeti birkaç savaş taraftarının tercihi olarak genel olarak ele alınamaz. Yapmak için savaşmak, öldürmeye geleni öldürmek kabilinden yapmaktır. Bu durumda savaşmayıp ne yapılabilir? Elbette ki yaşamak yapmanın ta kendisidir.

*Savaşların yapıcı olduğu tarihte birkaç hususi savaşla sınırlıdır. Bunu da biz genele yayamayız. Savaşların yıkıcı olduğu, insanların ölmesinden bellidir. Düşünemeyen, irade göstermeyen her varlık gibi insan da savaşarak vahşetini kusmakta ve yıkıcı tavrını savaşla göstermektedir.

. Yıkıcı tavrını gösteren insandır. İnsan hata edebilen bir varlıktır. Savaşların bu insiyakla ortaya çıktığı düşünülemez. Savaşlar illa ki öldürmek maksadıyla yapılmaz. Tarihteki fetihlerde savaştır. Fakat zulme uğrayan insanların isteğiyle fethedilen topraklar bulunur. İstanbul da bunun en yakın örneklerinden biridir. İstanbul’un yıkıldığını kimse söyleyemez.

Savaşlar Yapıcı Mıdır Yıkıcı Mıdır Münazara Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Ali dedi ki:

  iyi günler yapıcı birkaç savaş demişsiniz ama ne gibi savaşlar örnek verir misiniz?

 2. Taybe dedi ki:

  Yarın münazaranız var inşallah biz kazanırız

 3. FIRAT dedi ki:

  çok sağolun

  1. Ezgi meral dedi ki:

   Çok teşekkurler yukarıda yazdığınız gibi münazara konumuz vardı????

   Ve sizin syenizde kazandık

   Çoooook teşekkurler

 4. Anonim dedi ki:

  sağolsağolsağol………………………………………………………….

 5. Anonim dedi ki:

  çok sağolun:)

 6. esma dedi ki:

  Bence Yikici ?. Yani münazara konumuz var bunu savunuyoruz.

Yorum Yaz