Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Sarımsak En Çok Nerede Hangi Bölgede Yetişir?

Bu yazımızda sarımsak en çok nerede hangi bölgede yetişir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Sarımsak, oldukça faydalı bir bitkidir. Doğal ilaç olarak kullanılmaktadır. Tam bir vitamin ve minarel deposudur. Sarımsak insan sağlığı için çok yararlı bir bitkidir. Ilıman kuşaklarda yetişmektedir. Anavatanı Orta Asya olarak bilinmektedir.

Sarımsak içinde A, B, C vitaminleri bulunmaktadır. Doğal antibiyotik olarak hastalıklara karşı bir ilaç yerine kullanılabilir. Küçük başlar halinde, dişlerden oluşmaktadır. Pembe çiçekli, beyaz bir bitkidir. Türkiye’de de yetişmektedir.

Türkiye’de sarımsak bitkisinin %14’ü Kastamonu’da yetişmektedir. Kastamonu – Taşköprü sarımsağı en meşhur ve en iyi sarımsaklardandır. Ülkemizin birçok bölgesine Kastamonu’dan dağılmaktadır.

Sarımsak hemen her yemekte kullanılabilir. Doğal olarak tüketilebilir fakat yoğun bir tat ve aroması olduğu için yemeklerin içine karıştırılarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Demet dedi ki:

    Öğretmen sarımsak en çok nerede yetişir araştırın dedi bu yazıyı kullandım. Cevabı açıklayarak vermeniz çok güzel olmuş. Çok faydalı bir konu anlatımı olmuş.

Yorum Yaz