Sardunya Adası Nerede

Sardunya Adası Nerede, Sardunya Adası Hakkında Bilgi

Batı Akdeniz’de, Akdeniz’in Sicilya Adası’ndan sonra ikinci büyük adaşıdır. Yüzölçümü 25.000 km2, olan ada, civarın­daki diğer bazı adalarla birlikte İtalya’nın bir eyaletini teşkil eder. (Compartimento). Fransa’ya ait olan kuzeyindeki Korsika Adası’ndan 12 km. genişlikteki Boniqfacio boğazıyla ayrılır. Kuzey-güney doğrultu­sundaki uzunluğu 267 km. olup, nüfusu 2 milyon, başkenti ise Cagliari’dir.

Adanın % 90’a yakın kısmı dağlıktır. Kuzeydoğuda bulunan Monte Limbara (1318 m.) adanın en yüksek yeridir. Kuzeybatıdaki Monte Fğrru 1034 m., güneydeki Gennargentu Dağları üzerindeki Bruncu Spinta tepesi ile 1800 m.’yi geçer. Adanın kuzeybatısı volkaniktir. Güneybatıda Cagiliari ile Oristano arasında 96 km. uzunluğundaki Campidano ovası adanın tek alçak yeridir. Ak­deniz iklim tipinin hüküm sürdüğü adada Akdeniz bitki topluluğu bulunur. Kestane ve meşe ağaçları orman örtüsünün başlı­ca türleridir. Başkent Cagliari’nin dışında diğer önemli şehirleri Sassari ve iglesias’tır.

Sardunya Adası Akdeniz’deki ilk yerleşme alanlarından biridir. Fenikeliler, Grekler, Kartacalılar Romalılar burada ti­caret merkezleri kurmuşlardı. Nüfusu bü­yük bir kısmı kasabalarda yaşar. Tarım ve hayvancılık başlıca geçim kaynağıdır. İtal­ya’da bulunan koyun ve keçilerin 1/ 4’ünden fazlası Sardunya Adası’nda bulu­nur. Bu koyunlardan elde edilen peynirler İtalya, Fransa ve Kuzey Amerika’ya gön­derilir. Ada, İtalya’nın çinko üretiminin % 80’ini, kurşun üretimin ise % 93’ünü karşı­lar.

Sardunya adasında son yıllarda yo­ğun bir turizm faaliyeti göze çarpmaktadır. Deniz, mağalar, balıkçılık dağ sporları adanın turist çeken ilginç yönlerinden başlıcalarıdır.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.