Web sitemize hoşgeldiniz, 08 Aralık 2021

Saprofit Beslenme Nedir?

Bu yazımızda saprofit beslenme nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Doğada birçok beslenme çeşidi bulunmaktadır. Bu beslenme çeşitlerin canlılık faaliyetlerinin bir unsurudur. Ayrıca canlı hayatının devam etmesi ve doğal dengenin korunması için de gereklidir. Bu beslenme şekillerinden biri de saprofit beslenmedir.

 

Saprofit beslenme, hücre dışına salgılanan enzimlerle bitki ve hayvan atıklarının parçalanarak inorganik hale getirilmesidir. Saprofit beslenmenin diğer adı çürükçül beslenmedir. Bu bağlamda bildiğimiz çürüme işlemi bakterileri ve bazı mantarlar tarafından gerçekleşmektedir.

Saprofit beslenmede enzimler üretilir. Sindirim hücrenin dışında gerçekleşir. Organik maddeler, inorganik hale gelir. Bitki ve hayvan artıkları toprağa karışır. Doğal denge korunur. Toprakta bir devridaim gerçekleşir.

Peynir, yoğurt, alkol, sirke gibi ürünler saprofit bakteriler sayesinde oluşmaktadır. Böylece saprofitlerin önemini ve değerini daha iyi anlayabiliriz. Saprofit beslenme doğal dengenin korunmasında ve çevre temizliğinin sağlanmasında önemlidir.

Saprofit beslenmede, enzimler üretilir. Hücre dışında sindirim gerçekleşir. Sindirilenler hücre içine alınır. Yapım ve yıkımda kullanılır. Canlılık faaliyeti bazı bakteri ve mantarlarda bu şekilde devam etmektedir.

Çürükçül olarak beslenen canlılar hem kendileri için besin temin etmekte hem de çevreyi korumaktadır. Beslenmenin doğal denge ve canlı hayatındaki devrini en iyi gösteren çürükçül beslenme çeşididir.

Ayrıca simbiyotik canlılarda besinlerini parçalarlar. Bu olaya petrifikasyon denmektedir. Besin parçalama sırasında kötü kokular oluşur. Çürüme olayı da buna benzemektedir. Azot bileşenleri kötü kokulara neden olmaktadır.

Saprofit Beslenme Nedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz