Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Temmuz 2018

Şanlıurfa Balıklı Göl Efsanesi

İnsanlar, çok eski yıllardan beri bazı efsaneler oluşturmuş, gerçekliğinden emin olunamayan bu efsaneleri nesilden nesile aktararak bir söz edebiyatı oluşturmuşlardır. Şanlıurfa Balıklı Göl Efsanesi de bu hikayelerden bir tanesidir. Şanlıurfa, bulunduğu bölge itibariyle insan soyunun ilk başladığı bölgeye yakın bir yerde konumlandığı kabul edilmektedir. Bu sebepten dolayı bu topraklarda bugüne gelinene kadar birçok medeniyet varlığını sürdürmüştür. Şanlıurfa, Roma İmparatorluğu, Memlük Devleti, Hitit Devleti, Sümerler gibi tarihte var olmuş çok önemli medeniyetlerin yaşadığı bir toprak parçası olması açısından, tarihten bugüne dek bölgede yaşanan birçok olay dil aracılığı ile nesilden nesile aktarılmıştır.

 

 

 

Balıklı göl efsanesinin yaşandığı yılların milattan önce 1000 yılları  civarında olduğu kabul edilmektedir. Bu efsane, Hz. İbrahim ile Nemrut arasında geçen olayları anlatmaktadır. Efsanede Nemrut’un yaptığı zulüm anlatılmaktadır. Hikaye ise şöyledir;

O zamanlar kral Nemrut’un halkı putlara tapıyordu. Bir kâhin, Nemrut’a o yıl doğacak bir çocuğun putperestlik inancını tamamen yıkacağını ve Nemrut’u öldüreceğini söyler. Bu haberin üzerine Nemrut, o yıl doğacak olan tüm erkek çocuklarının öldürülmesini emreder. Nemrut’un askerlerinden bir tanesi, bu karar üzerine hamile karısının doğurduğu çocuğu gizlice ormanlık bir alana götürür ve orada bırakır. Çocuğu ormanda bir ceylanın emzirerek büyüttüğüne inanılır. Büyüyünce geri gelen İbrahim, tüm insanların aksine putlara değil tek bir tanrıya inandığı için Nemrut tarafından yakılması emredilir. O gün için şehirde yemek pişirmek için dahi olsa ateş yakılması yasaklanır ve tüm odunlar toplanarak çok büyük bir ateş yakılır. Hz. İbrahim de bir mancınığa bağlanarak bu ateşin içerisine atılır ancak Allah’ın buyruğu ile ateş bir anda göle, orada bulunan odunlar ise balığa dönüşür. İşte Şanlıurfa’da bulunan balıklı gölün bu şekilde oluştuğuna inanılır.

Şanlıurfa Balıklı Göl Efsanesi Adlı Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz