Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Temmuz 2021

Sancağa Çıkma Usulüne Son Verilmesi Osmanlı Devleti’nde Ne Gibi Sonuçlara Neden Olmuş Olabilir?

Aşağıda sancağa çıkma usulüne son verilmesi Osmanlı Devleti’nde ne gibi sonuçlara neden olmuş olabilir kısaca olarak ele alacağız.

Osmanlı Devleti’nde sancağa çıkma usulü şehzadelerin devlet idarelerinde tecrübe kazanması için Orhan Gazi döneminde başlatılmıştır. Devlet kadrolarında tecrübe kazanmak, devletin merkeziyetçi gücünün oluşması ve kökleşmesi için sancağa çıkma gerekli görülmüştür. Fatih Sultan Mehmet döneminde de yasal hale gelmiştir.

Sancağa çıkma usulüne son verilmesi III. Mehmet döneminde gerçekleşmiştir. Bu usul ile tahta çıkan son padişah III. Mehmet olmuştur. Sancağa çıkma usulüne son verilmesi, merkeziyetçi devlet anlayışının zayıflamasına, devlette daha çok hanedan dışı kadroların yer almasına neden olmuştur. Osmanlı Devleti’nde modernleşme çalışmaları da başlamıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. nursima dedi ki:

    merhaba arkadaşlar, Sancağa Çıkma Usulüne Son Verilmesi Osmanlı Devleti’nde Ne Gibi Sonuçlara Neden Olmuş Olabilir? ödevim için kullandım, ben Osmaniye birincisi nursima hem güzel hem de çalışkanım, tembelleri sevmem.

  2. ilayda dedi ki:

    Selam herkese bu ödev gerçekten ilgi uyandırıcı, 2 artı aldım, benim adım ilayda, ben Sancağa Çıkma Usulüne Son Verilmesi Osmanlı Devleti’nde Ne Gibi Sonuçlara Neden Olmuş Olabilir? ödevini çok beğendim öğretmen 100 verdi, beğenen yoruma gelsin. :)

  3. hasret dedi ki:

    harika, Merhabalar sayfa vallaha hayran edici, ödevim için kopyaladım Sancağa Çıkma Usulüne Son Verilmesi Osmanlı Devleti’nde Ne Gibi Sonuçlara Neden Olmuş Olabilir? ödevimi yaptım, bu arada okulun en güzel ve çalışkan kızıyım kıskanmayın :)

Yorum Yaz