Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Nisan 2021

Sanayi İnkılabı’nın Ardından Ülkeler Arası Sömürgecilik Yarışı Başlamasının Sebepleri Neler Olabilir?

Bu yazımızda Sanayi İnkılabı’nın ardından ülkeler arası sömürgecilik yarışı başlamasının sebepleri neler olabilir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Sanayi İnkılabı, bütün dünyayı etkisi altına alan bir devrimdir. Buharlı makinenin icat edilmesi bütün enerji ve ticaret dengelerini değiştirerek ticari yolların deniz, kara ve demir yolu olarak faaliyetlerine hız vermesinde etkili olmuştur. Bu da doğu ve batı bloku arasında güç dengelerinin yeniden dağılmasına neden olmuştur.

Sanayi İnkılabı ile insan gücüne ihtiyaç duyulması ve makinelerin kullanım alanlarının oluşturulması sömürgecilik faaliyetlerini yeniden hızlandırmıştır. Sanayi gücüne sahip ülkeler, aaz gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin insan gücünden ve hammadde gücünden yararlanmak isteyince sömürgecilik faaliyetleri baş göstermiştir. Sanayi inkılabı, sömürgeciliği körüklemiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. murat dedi ki:

    Sanayi İnkılabı’nın ardından ülkeler arası sömürgecilik yarışı başlamasının sebepleri şunlardır; insan gücüne duyulan ihtiyaç, ham madde arayışları ve teknolojinin gelişmesidir.

Yorum Yaz