Sanatın Ortaya Çıkışında İnsanların Katkısı Nedir?

Aşağıda sanatın ortaya çıkışında insanların katkısı nedir kısaca olarak ele alacağız.

Sanat, duygu ve düşüncelerin, tasarım ve estetik kaygılarıyla beraber anlatılması için kullanılan bütün araçlar anlamına gelen bir alanı karşılar. Sanatın ortaya çıkması ilkel çağlardan itibaren meydana gelmiştir. İnsanların yazıdan önceki dönemde işaretlerle anlaşmaya kadar gitmektedir.

Sanatın ortaya çıkmasında ilkel dönemde kabilelerin mağaralara yaptığı çizimlerin de etkisi bulunmaktadır. Beşeri ihtiyaçların karşılanması için insanları çeşitli araç ve gereçlere sahip olması söz konusu olmuştur. Bu araçların imal edilmesinde de estetik kaygıların öne çıkması sanatın ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Sanat insanların hayatında önemli bir yere sahiptir. Özellikle el sanatlarının beşeri faaliyetlerle gelişmesi ve beşeri ihtiyaçları karşılaması zamanla estetik değer kazanması sanat değerinin oluşmasında etkili olmuştur. Dokuma, oyma, yontma gibi faaliyetler sanatın gelişmesini sağlamıştır.

İnsanın sanat değerlerinin gelişmesinde etkisi daha çok el yordamıyla olmuştur. Bu nedenle el sanatları günümüzde oldukça değerlidir. Sanat, toplumun gelişmesi içinde sürekli gelişme halinde olmuştur. Toplumda sanat anlayışının yerleşik bir hale gelmesi gerekir. Bunun için de sanatın kurumsallaşması söz konusu olmaktadır.

Sanat en çok mimari eserler üzerinde kalıcı olmaktadır. İnsanların çeşitli ihtiyaçları doğrultusunda mimari eserler sanat kaygısıyla ortaya konmasının ardından sanatsal değerlerin geleceğe taşınması da söz konusu olmuştur. Böylece sanat ve insan arasındaki ilişki hep devam etmiştir.

Sanatın Ortaya Çıkışında İnsanların Katkısı Nedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.