Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Sanat ve Edebiyatın İnsan Hayatındaki Yeri ve Önemi

İnsan yapısı gereği sadece maddi olanaklar ve beklentiler içerisinde yaşayan bir varlık değildir. İnsan temel ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra devreye kişinin manevi ihtiyaçları girer. Bu nedenle sanat ve edebiyatın insan hayatındaki yeri büyük önem taşımaktadır.

İnsan sanat ve edebiyat sayesinde kendini ifade edebilme, hissettiklerini ve düşündüklerini diğer insanlar ile paylaşabilme imkânı bulmaktadır. Edebiyat sanat dallarından bir tanesidir ve tüm sanat dallarında olduğu gibi kişinin kendini ifade etme isteğinden doğmaktadır. Edebiyat etkili söz söyleme sanatıdır ve edebiyatçının sanatını ortaya koyarken kullandığı malzeme dildir. Kişi dil ile birlikte hissettiklerini ve düşündüklerini etkili ve edebi bir şekilde anlatır ve böylece yarınlara kalabilme imkânı yakalar. Büyük sanat eserleri ortaya koymuş olan sanatılar eserleri sayesinde kalıcılığı yakalar ve ölümsüz hale gelebilir.

Bir toplumu başarıya götüren ve o toplumun gelişmişliğini gösteren en önemli etkenlerden bir tanesi sanattır. Sanatsız bir toplum kültürünü geliştiremez ve zenginleştiremez. Bu nedenle sanat da edebiyat da toplumlar ve bireyler için büyük önem taşımaktadır.

 

Sanat ve Edebiyatın İnsan Hayatındaki Yeri Nedir Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. şeyhmus osman dedi ki:

    Çok işime yaradı. Çok teşekkür ederim. Yukarıdaki uyarınızı çok beğendim. :)

Yorum Yaz