Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

Sanat Sanat İçindir Anlayışı Nedir?

Aşağıda sanat sanat içindir anlayışı nedir kısaca olarak ele alacağız.

Edebiyatta sanat sanat içindir anlayışı, sanat toplum içindir anlayışı edebiyatçıların ikiye ayrılmasına neden olmuştur. Bir kısmı sanat, sanatın ilerlemesi için sanat içindir derken, bir kısmı da halkın sosyal ve kültürel olarak gelişmesinin ve eğitim kazanımlarının artmasının sağlanması için sanat toplum içindir demişlerdir.

Sanat sanat içindir anlayışı, sanatın gelişmesini önceleyen, sanatın her alanda kendini göstermesi, sanat envanterlerinin ve araçlarının gelişmesi ve yaygınlaşması anlamına gelmektedir. Sanatın ancak sanatın varlığı ve bütünlüğü için yapılması gerekliliği öne çıkmaktadır. Sanatın sanat için olması, estetik kaygıların artması yazı, şiir, heykel alanlarında yalnızca sanatın öncelenmesinin anlamına gelmektedir. Bu nedenle sanat sanat içindir diyerek, sanatın gelişmesi ön plana çıkarılmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. esma dedi ki:

    Sanat sanat içindir anlayışı mantığı ile verilen eserlerde güzellik estetik ön planda tutulur. Ayrıca sanatın ancak belirli bir çevreye, üst tabakaya, hitap etmesi gerektiğini, halkın sanattan anlamayacağını öne süren görüştür.

Yorum Yaz