Samuel Morse Hayatı ve İcatları

Bu yazımızda Samuel Morse hayatı ve icatları kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Samuel Morse, 1791 yılında Amerika’nın Boston şehrinde dünyaya gelmiştir. 1810 yılında Yale Collage’ini bitirdi. Bir din adamı olan babasına karşı çıkarak resim yapma isteğini yenemeyip Londra’ya gitti. Bir ressamla tanışıp atölyesinde daha çok geleneksel figürler kullanarak dört yıl boyunca resim yaptı.

ABD’ye dönünce de portre ressamlığı yapmaya başladı. Şehir şehir dolaşıp geçim sıkıntısını yenmeye çalıştır. 1825 yılında New York’a gitti. Ulusal Tasarım Akademisi başkanı olarak 1826 yılında yerleştiği New York’ta çalışmalarını sürdürdü. Resim sanatı ile ilgili araştırmalar yapmak için İtalya ve Fransa gibi Avrupa ülkelerinde iki yıl kaldı.

ABD’ye dönüşünce fizik ve kimya ile ilgili olan Thomas Jackson’ın elektromıknatıslık ile ilgili yaptığı çalışmaları inceledi. Bu tekniğin haberleşmede kullanılması gerektiğini gördü. Kendisinin elektrik bilgisinin yetersiz olduğunu anlayarak destek aldı. Geçen uzun süre ve artan araştırma ve çalışmalarının sonucunda 1835 yılında telgrafı icat etti. Elektriğin kağıtta bıraktığı izlere anlam yükleyerek Morse Alfabesi’ni icat etti.

1837 yılında telgraf alanındaki araştırmalarını ve çalışmalarını ilerletti. 1854 yılında patent hakkı mahkeme tarafından tanındı. Uzun uğraşlar sonucunda patentini aldı. Kendisinden önceki buluşların pratik mantığıyla yeni eklemeler yaparak cihaz geliştiren Morse, yine de dünya tarihine geçecek bir çalışmaya imza atarak iletişim teknolojilerinde bir çığır açmıştır.

Samuel Morse Hayatı ve İcatları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.