Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Şubat 2021

Saltanatın Kaldırılması, Hangi Tartışmaları Beraberinde Getirmiştir?

Saltanatın kaldırılması, hangi tartışmaları beraberinde getirmiştir?

Saltanatın kaldırılmasıyla millî egemenlik yolunda önemli bir adım daha atıldı. Ancak bu sefer de “yeni devlet başkanının kim olacağı ve nasıl belirleneceği” soruları ortaya çıktı. O tarihe kadar
devlet başkanlığı görevini Mustafa Kemal “Meclis Başkanı” sıfatıyla yürütmüştü. Ama artık yönetim sisteminin adının ve devlet başkanının daha net bir şekilde belirlenmesi gerekiyordu.

Bu arada, 27 Ekim 1923’te, Fethi Bey’in istifası ile hükûmet krizi çıktı. Yeni hükûmetin kurulamaması Meclisi çalışamaz hâle getirdi. Bu sorunun giderilebilmesi için hükûmet kurma sisteminin de
değiştirilmesi gerekiyordu. Hükûmet krizi, cumhuriyetin ilanına giden süreci hızlandırdı. Gazi Mustafa Kemal, 28 Ekim 1923 gecesi arkadaşlarına “Yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz.” diyerek hükûmet kurma şeklini değiştireceğini ve hükûmet bunalımını çözeceğini ifade etti. Gazi Mustafa Kemal’in hazırladığı önerge, 29 Ekim 1923’te Meclise sunuldu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. hasret dedi ki:

    harika, Selam herkese okul siteniz inan ki dikkatimi çekti, öğretmen beğendi Saltanatın Kaldırılması, Hangi Tartışmaları Beraberinde Getirmiştir? ödevimi yaptım, bu arada okulun en güzel ve çalışkan kızıyım kıskanmayın :)

    1. Zeynep Görür dedi ki:

      Allah aşkına nedense her yorumda da okulun en çalışkan ve en güzel kızı var. Saçmalık yaa. Kendiniz yazıyorsunuz yorumları. Bizi kandırmaya çalışıyorsunuz ama kesinlikle herkes yalan olduğunu biliyor.

Yorum Yaz