Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Haziran 2018

Saltanatın Kaldırılması Hakkında Bilgi Kısaca

Özet Olarak Saltanatın Kaldırılması, 1 Kasım 1922 Saltanatın Kaldırılması hakkında kısa bilgi
Saltanatın Kaldırılması

Padişahlığın Kaldırılması vya da Saltanatın Kaldırılması Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 1 Kasım 1922 tarihinde onayladığı “Osmanlı İmparatorluğunun münkariz olduğuna dair” 308 numaralı kararname ile uygulanmıştır.

Kararnamenin ilan edilmesinin ardından vezir-i azam Tevfik Paşa’nın yöneticiliğinde 4 Kasım tarihinde son kez toplantı yapan Osmanlı hükümeti istifa ederek bunu padişaha iletmiştir. 5 Kasım tarihinde Ankara hükümetinin İstanbul’daki delegesi Refet Paşa (Bele) bütün bakanlığa bağlı müsteşarları Divanyolu’ndaki Şark Mahfili’e çağırarak bütün etkinliklerine son vermelerini talep etmiştir. 7 Kasım tarihinde Babıali’deki başbakanlık dairesi resmi olarak boşalttırılmış ve Osmanlı Devleti’nin resmi gazetesi Takvim-i Vekayi’nin yayınlaması iptal edilmiştir.

Halen “halife” makamını sürdüren VI. Mehmet Vahdettin 10 Kasım tarihinde son Cuma namazında bulunmuş, fakat hayatına ve hürlüğüne yönelik tehditlerden yorulup bunu bahane ederek 17 Kasım gününün sabahında Boğaziçi’nde demir atmış halde bekleyen İngiliz zırhlısı Malaya’ya sığınmıştır. Bunun ardından 19 Kasım tarihinde  TBMM, veliaht Abdülmecit Efendi’yi halife olarak duyurmuştur. 3 Mart 1924 tarihinde yürürlüğe giren bir yasa sonucu halifelik de tamamen kaldırılmış ve bütün Osmanlı hanedanındaki insanlar ülke dışına kaçmışlardır.

Osmanlı Devletinde Saltanatın Kaldırılması Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Aktarabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz