Saltanat (Monarşi) Yönetiminin Özellikleri Nelerdir?

Bu yazımızda saltanat (monarşi) yönetiminin özellikleri nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Monarşi, tek başına iktidar olan bir kişinin emri altındaki topraklarda tasarruf hakkına sahip olmasıdır. Bir kişinin ülke yönetiminde egemen olması monarşiyi oluşturmaktadır. Devlet başkanları, krallar, kraliçeler bu anlamda değerlendirilebilir. Monarşi ve saltanat arasında bazı farklar vardır.

Saltanat, devletin bir hanedan tarafından yönetilmesiyle, devletin hanedanın ortak malı olması ve devlet yönetiminde başın babadan oğula geçmesi ya da en büyük ve en bilgili olanın devletin başına geçmesi şeklinde gerçekleşebilir. Saltanat ve monarşi yönetiminde, istişare kurulları olabilir ya da olmayabilir. Bu devletin başının tasarrufunda bulunmaktadır. Devleti padişah, kral, kraliçe bir heyetle danışarak da yönetebilir ama daha çok kendi tekelinde olarak yönetmektedir.

2 yorum

  1. ben açıkçası beğendim, saltanatın özellikleri kısa ve özenle hazırlanmış, emeği geçenlere teşekkürler, hem çok zeki hem de çalışkan biri olarak herkese öneririm. :)

  2. Saltanat monarşi yönetiminin özellikleri şunlardır; Bu yönetimde halk, tebadır. Kişi egemenliği hakimdir, dolayısıyla halkla devlet arasındaki ilişkiler padişahın iradesine bağlıdır. Dönem dönem baskı ve zorba yaşanmıştır.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.