Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Nisan 2021

“Salih Amel, İyi Davranış” Ne Demektir?

Bu yazımızda “salih amel, iyi davranış” ne demektir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Kuranı Kerim, İslam emir ve yasakları içermektedir. İnsanlar günümüzde Peygamber (a.s.) aramızdan yüzlerce yıl ayrılarak Kuranı Kerim’i emanet bıraktığından Kuranı Kerim okuyarak dini yaşama gayretinde bulunmaktadırlar. Kuranı Kerim, insanları topyekun iyiliğe, adalete, güzele ve hayra çağırmaktadır. İnsanları hesap gününün olmasıyla uyarmaktadır.

Kuranı Kerim’in müslümanlar için bahsettiği salih amel, iyi ve güzel, adil ve düzgün olan, hayırlı ve faydalı olan iş, fiil, hareket, oluş olarak tarif edilmektedir. Salih amel, insana ve topluma faydalı olan davranışlardır. Allah’ın emrettiği ve gerçekleşmesinden razı olduğu işler, oluşlar ve hareketler salih amel olarak bilinmektedir. Namaz kılmak, oruç tutmak, tebessüm etmek, insanlara yardım etmek, insanlara iyilik yapmak, sadaka vermek salih amellerdendir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. azra dedi ki:

    Salih amel ve iyi davranış; birbirini destekleyen hallerdir. Çünkü salih amel iyilik ve güzelliklerle olur. Kötülüğe hiç bir zaman sevk etmez. İyi davranan herkes bir nevi salih bir amel de işlemiş olur.

Yorum Yaz