Sakarya Savaşının Sonuçları

Sakarya savaşının nedenleri hakkında bilgi kısaca, Sakarya savaşının sonuçları.

Sakarya savaşı, yani diğer adıyla Sakarya Meydan Muharebesi, halktan yardım alınarak ordunun ihtiyaçlarının karşılandığı bir savaştır. Savaş öncesinde halktan böyle bir yardım almak amacıyla Tekalif-i Milliye yayımlanmıştır. Bunun anlamı “milli yükümlülük emirleri”dir ve halkın yiyecek, giyecek, ulaşım araçları ve silahlarının belli bir kısmını orduya vermesini öngörmektedir.

Yunanlıların son amacı Ankara’yı işgal ederek direnişi bitirmektedir. Bu sebeple yüz kilometrelik bir cephe açmışlardır. Sakarya’da gerçekleşen savaş 22 gün 22 gece sürmüştür. Mustafa Kemal Atatürk bu savaş sırasında “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır” diyerek tarihi bir karar almıştır. Bu demektir ki savaş sadece bu cephede değil, tüm yurttadır. Bu bir direniştir ve gerekirse her karış toprak tüm insanlarımızın kanıyla ıslanacaktır. Büyük-küçük, yaşlı-çocuk herkes her yerde cephe açacaktır.

Eğer bir birlik, yanındaki birliğin geri çekildiğini (geri çekilmek zorunda kaldığını) görürse onlar geri çekilmeden çarpışmaya devam edecektir. Böyle bir direniş karşısında Yunan ordusu devam edemeyip geri çekilmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk bu tarihi kararıyla çizgi şeklindeki cephe kavramını yıkmıştır. Tüm dünyada askeri bir devrim niteliği taşıyan bir karara imza atmaktadır.

Sakarya Savaşının Sonuçları Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.