Sakarya Nehri Hangi Denize Dökülür Nerelerden Geçer

Sakarya nehri nereden doğar hangi denize dökülür, Sakarya nehri genel özellikleri hakkında bilgi

SAKARYA NEHRİ (Coğrafya)

Sakarya nehri nerelerden geçer

Kızılırmak ve Fırat nehrimizden sonra yurdumuzun en uzun, Kuzeybatı Anado­lu’nun ise er büyük akarsuyudur. Uzunlu­ğu 824 km.’dir ve Karadenize’e dökülür. Sakarya, Afyon’un kuzey­doğusundaki Bayat Yaylası’ndan doğar. Önce İç Anadolu’ya doğru akar, sonra Kı­zılırmak’ın tersine bir kıvrımla, kuzeye dö­ner. Polatlı yakınlarından en büyük kolla­rından biri olan Porsuk Çayı’nı alır.

Bundan sonra Ankara Çayı kavşağına var­madan önce, Çağlayık’ta dar bir boğazdan geçer. Daha sonra sağdan Kirmir ve Ala- dağ sularını alır. Bilecik il sınırına girdikten sonra kenar dağlarını dik boğazlarla yarar. Paşalar ve Geyve boğazları arasında sol­dan Karasu ve Göksu kollarını alır. Geyve Boğaz:’na girmeden önce de sağdan Gey­ve Suyu’nu alır. Derin ve dar Geyve Boğazı’ndan çıktıktan sonra, soldan Alaçam Deresi’ni alır. Adapazarı şehrinin doğusun­dan geçer, kısa bir mesafe içinde güney- batı-kuzeydoğu yönünü alır. Adapazarı Ovası’nın ikinci önemli suyu olan Mudurnu Çayı’nı sağdan aldıktan sonra kuzeye yö­nelir. Daha kuzeyde Sapanca Gölü’nün sularını boşaltan Çark Suyu’nu alır. Sakar­ya Nehri, Adapazarı Ovası’nın kuzeyinde­ki yayla alanını bir dar boğazla geçtikten sonra kıyı ovasına çıkar. Karasu kasabası yakınında, Kefken Adası’nın doğusunda Sakarya ağzı denilen yerde Karadeniz’e dökülür.

Sakarya Nehri’nin beslenme havzası­nın genişliği 5.800 km2.’dir. Sakarya ırma­ğı üzerinde Sarıyar ve Gökçekaya Barajla­rı, ırmağın Porsuk koiu üzerinde de Porsuk barajı vardır.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.