Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Mayıs 2022

Sait Faik Abasıyanık Son Kuşlar Hikayesi Özeti İncelemesi

DAşağıda Sait Faik Abasıyanık son kuşlar hikayesi özeti incelemesi kısaca olarak ele alacağız.

Son Kuşlar Hikayesi ve İncelemesi şu şekildedir:

Konusu:

Adalardaki zaman tasvirinden hareketle doğal güzelliklerin, sorumsuz ve duyarsız insanlar tarafından tahrip edilmesi kuşlar üzerinden örneklendirilerek aktarılmaktadır.

Ana Tema:

Doğa sevgisi ve doğaya saygıdır.

Kısa Özeti:

Normalde sevilen bir insan olarak Ada’da yaşamaya devam eden Konstantin, kış ayları geldiğinde adeta bir canavara dönüşerek kuşları avlamaya başlamaktadır. Bu durum yadırganmakta ve doğaya verdiği zarar nedeniyle Ada’nın bütün havasını değiştirmektedir.

Kahramanlar:

Konstantin: Galata’da dükkanı olan zahire bir tüccar olarak bilinmektedir. Kendi halinde yaşamakta ve hesaplı bir kişi olarak bilinmektedir. Herkes tarafından çok sevilmektedir. Çevreye duyarlı sevecen ve iyi kalpli biri olarak hayatına devam etmektedir.

Mühendis Ahmet Bey: Okumuş ve görmüş biri olmasına rağmen kasten doğaya zarar vermekte ve çocuklara çimleri yoldurmaktadır.

Mekan ve Zaman:

Hikaye Adalar’da ve sonbahar ile yaz ayları arasında yaşanmaktadır.

Dil ve Üslup:

Hikaye kahraman anlatıcı tarafından anlatılmaktadır. Hikayede birçok tasvire yer verilmektedir. Gözlemlere çok açık bir üslubu bulunmaktadır.

Anafikir:

 Doğanın acımasız olarak tahrip edilmesi, canlılara zarar verilmesi ve çevrenin düzeninin ve işleyişinin bozulması sonucunda meydana gelen olayların tenkit edilmesi ana fikir olarak hikayede aktarılmaktadır.

Sait Faik Abasıyanık Son Kuşlar Hikayesi Özeti İncelemesi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. selime dedi ki:

    siteye teşekkürler hep buradan bakıyorum, son kuşlar özeti kısa ve umduğum gibi güzel olmuş yıldızlı beğendim, bu arada okulun hem en güzel ve hem de en çalışkan öğrencisiyim, okuyanlara kapak olsun. :)

    1. seda dedi ki:

      gereğinden fazla işime yaradı tam istediğim gibi sağ olun süpersiniz.

Yorum Yaz