Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ocak 2022

Sağlık ve Sosyal Güvenlik Haftası ile İlgili Yazı

Sağlık ve sosyal güvenlik haftası ile ilgili yazı hakkında bilgi kısaca

İnsan hayatında en önemli varlık sağlıktır. Sağlık olmadan insan hayatında verimli olamaz, mutlu, neşeli, çalışkan olamaz. Sağlıklı bir insan hayatından zevk alır, motivasyonu artar, canla başla çalışır, geleceği güven içinde bekler. Sağlıksız insanlar ise hayattan bezmiş bir haldedir, yaşamaktan bıkar, hayatın güzel yanlarını göremez olur. Hayat sağlıksız insanlar için hem fiziksel hem psikolojik olarak oldukça zordur.

İnsanlar sağlığın önemini çok eski zamanlardan beri bilirler ve bu nedenle sağlıklarına dikkat ederler. Hastalanan insanlar için çareler aranmış, bazı yöntemler ve ilaçlar geliştirilmiştir. Zamanla sağlıkla ilgili çalışmalar sonuç vermiş ve insanlık yararına elde edilen bu bilgiler sunulmuştur.

Sağlık bilgisi üzerine kurulan hekimlik mesleği de bu konudaki araştırmalar üzerinedir. Günümüzde de yapılan araştırmalar sayesinde tıp bilimi oldukça ilerlemiştir ve çaresiz olarak nitelendirilen hastalıklara yönelik tedaviler bulunmuştur.

İnsanlar sağlık konusunda bilinç kazanmalıdır ve toplum sağlıkla ilgili eğitim almalıdır. Sağlıksız toplumlar gelişemez, ileriye gidemez, kalkınamaz. Bu nedenle de devletler sağlık konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapmaktadır. Sağlığın önemini kavramış olan devletlerde sağlık alanına büyük yatırımlar yapılmakta ve sağlıksız koşullara karşı önlemler alınmaktadır.

Sağlık bilincinin çok küçük yaşlarda verilmeye başlanması gerekmektedir. Sağlık alanında uygulanan eski geleneklerden, batıl inançlardan ve çağ dışı yöntemlerden kurtulmak gerekmektedir.

Günümüzde birçok insan sağlıkları ne kadar iyi olursa olsun geleceklerini sağlam temeller üzerine kurmak istemektedir. Çünkü bir gün mutlaka bir hastalıkla tanışacak ya da yaşlanacaktır. Bu durumda iş göremeyecek, para kazanamayacak hale geleceği için de herhangi bir kazanç sağlayamayacaktır.

Trafik kazaları, iş kazaları gibi beklenmedik olaylarda erken yaşta da sağlık kaybı söz konusu olabilmektedir. İnsanlar sadece yaşlandıkları zaman değil, böyle bir duruma düşme ihtimalleri olmasına karşı da geçimini güvence altına almak isterler.

Modern toplum insanları sağlıklı yaşama isteği içindedir. Sağlıklı yaşayamasa bile bir gün çalışamayacak duruma düştüğünde bile mümkün olduğunca rahat yaşamak ister. Bu nedenle de çeşitli sosyal güvenlik kurumlarından hizmet almaktadırlar. SSK gibi kurumlar sosyal güvenlik kurumlarıdır. İnsanların küçük yaşlardan itibaren sağlığın korunması ve sosyal güvenliğin sağlanması açısından bilinçlendirilmesi için her yıl 7-13 Nisan tarihleri arasında Sağlık ve Sosyal Güvenlik Haftası kutlanmaktadır.

Sağlık ve Sosyal Güvenlik Haftası ile İlgili Şiirler Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz