Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Mart 2021

Sağlık Meslek Lisesi Bölümleri

Bu okulları düşünenler için sağlık meslek liseleri nelerdir, hakkında bilgi verelim istedik. Siz de sağlık meslek lisesi tercihinde bulunacaksanız, sağlık meslek lisesi bölümleri tanıtımına ve rehberliğe ihtiyaç duyacağınızı düşünüyoruz. Hangi bölüm nedir, hakkında bilgi verelim.

saglikli-yasamak-icin-neler-yapmaliyiz
Sağlık Meslek Lisesi Bölümleri Hakkında Bilgiler

Radyoloji Teknisyeni Bölümü

Sağlık kurumlarına başvuran hastaların teşhis ve tedavisinin yapılması amacıyla röntgen filmi çeken, filmin banyosunu yapan, ışın tedavi planını uygulayan, film raporlarını yazan ve bu belgeleri  arşive kaldıran teknik elemanların yetiştirildiği bölümdür.

Anestezi Teknisyeni Bölümü
Bir hekim danışmanlığında ve kontrolünde hastaları, ameliyata hazırlamak için anestezik maddeleri tekniğine göre uygulayarak hastayı uyutan sağlık personelinin yetiştirildiği bölümdür.

İlk Yardım ve Acil Bakım Teknisyeni Bölümü
İnsanları kazalardan koruyarak ülkenin her kesimindeki vatandaşların beden, ruh ve sosyal yönden kaza geçirmeleri durumunda  tıbbın sağladığı bilgi ve becerilerle insanlara ilk yardım bakımını yapan ve kaza geçiren kişiyi acil bakım ünitesine götürerek ilk bakımını sağlayan sağlık personelinin yetiştirildiği bölümdür.

Laboratuvar Teknisyeni Bölümü

Sağlık kurumları kapsamında her türlü laboratuvarlarda, halkın sağlığını korumak ve teşhis ile tedavisine yardım etmek amacı ile her türlü araç-gereç ve makineyi  kullanarak teknik olarak laboratuvar tetkik ve analizlerini gerçekleştiren, bu amaçla örnek alan, analizler için solüsyon ve kültür vasatlarını hazır hale getiren  yaptığı bu tahlillerle hastalıklar arasındaki ilişkiyi saptayan, sonuçları raporlandırarak katda geçen sağlık personelinin yetiştirildiği bölümdür.

Diş Protez Teknisyeni Bölümü
Ağız ve diş alanında, diş hekiminin direktif ve kontrolü doğrultusunda kendisine gönderilen ağız ölçüleri ile hastanın eksik olan diş ve ağız dokularının eksikliğini gideren, protez ve apareyleri tekniğine uygun olarak ortaya koyan sağlık personelinin yetiştirildiği bölümdür.

Çevre Sağlığı Teknisyeni Bölümü

Tüm yerleşim bölgelerinde birey ve toplumun sağlığına zarar veren veya verebilecek çevre faktörlerini tepit edip inceleyen, kontrol altında tutan, iyileştirme çalışmaları için elinden geleni yapan , bu amaçla atıklar , kemiriciler, vektörler, su, hava, gıda, konut, endüstri ve toplu yaşanan yerlerin sağlık kontrollerini sağlayan,  ruhsatlandırma yöntemleri ve zararsızlaştırma tekniklerini hayata geçiren ve gerektiğinde ilk yardım hizmetlerini yapan sağlık personelinin yetiştirildiği bölümdür.

Ortopedik Cihaz ve Protez Teknisyeni Bölümü
Bireyin, ailenin ve toplumun her açıdan sağlıklı olması amacı ile tıbbın ve teknolojinin imkanları doğrultusunda ortopedik cihaz ve protez tekniklerini uygulayan , mesleki tıbbi cihazlarını kullanan, hekimin isteği ile ölçülere göre protez yapan, gerektiğinde yeni teknik ve cihazları teklif eden sağlık personelinin yetiştirildiği bölümdür.

Tıbbi Sekreter Bölümü

Tıbbi istatistiklerle ilgili bilgileri  toplayan, topladığı bilgileri bilimsel yöntemlerle analiz ederek ilgili birimlere raporlayabilen , tıbbi birimlerdeki haberleşme ve yazışma işlerini yürüten, gerekli bilgileri toplayıp belgeye çevirebilen  sağlık personelin yetiştirildiği bölümdür.

Sağlık Meslek Lisesi Bölümleri Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Zeynep dedi ki:

  Kan Alma bölümü Varmı

 2. EunChaVKook dedi ki:

  Ben daha yeni 8. sınıfa geçtim ama lise olarak sağlık lisesi istiyorum hangi bölümler daha uygun bilmiyorum bilen birisi varsa söyleyebilir mi?

 3. Anonim dedi ki:

  Piskoloji bölümü sağlığa mı girer?

 4. Gülbahar dedi ki:

  Saglik liselerinde aile hekimligi var midir?

 5. GÜRKAN dedi ki:

  Selamun Aleyküm;
  Ben 8.sınıf öğrencisiyim.Dönemin bitmesine az kaldı.
  Üstelik dönem sonu sınava gireceğim.
  Sağlık lisesine gitmek istiyorum.Hemşirliği düşünüyordum ne yazık ki kalkmış 😔 bende bölümlerle ilgili bilgi edildim.Seçmek istediğim bölüm RADYOLOJİ TEKNİSYEN BÖLÜMÜ.Bu bölüme gidenler veya sağlık lisesine gidenler bana bilgi verebilirlermi sizce gitmek istediğim bölüm olumlumu olumsuzmu.Dönem sonu sınava gircem az kaldı lütfen yardımcı olun.Şimdiden teşekkürler.

  1. NURHAYAT dedi ki:

   Sağlık meslek lisesinde okuyorum ki biraz araştırmış olsaydın,öyle bi bölüm olmadığını anlardın.Ne olursa olsun sağlık meslek lisesine gelip hayatını mahvetme.Çünku üniversite okumazsan lise mezunu olarak kalacaksın.Şu an hemşire yard.Ebe yard.birde sağlık bakım teknisyenliği var.Şu yukarda yazılı olan hicbir alan mevcut değil.Gözün yüksekte olsun.

   1. Ahmet dedi ki:

    Merhaba ben 8. Sınıf ogrencisiyim bu yıl LGs ye gireceğim eğer meslek lisesi puanı tutturursam sağlık meslek lisesine gidip orda hemşire olabilir miyim yoksa hemşire yardımcı simi olurum lütfen cevap verin

 6. Anonim dedi ki:

  ben saglik meslek lisesine gitmek istiyorum . lise 1 e gidiyorum 2. dönem şu an ben saglik meslek lise sine gidersem hangi puanıma göre alırlar . hemşirelik bölümü var mı ? veya eczacı bölümü bilen varsa cevap verebilir mı acil !!

 7. Muhamet dedi ki:

  Mesleklisesinde bilişim okuyorum 10 sınıf öğrencisiyim
  Sağlık bölümüne geçiş capability miyim

 8. Anonim dedi ki:

  Hemşirelik bölümü varmı
  Üniversite okumadan meslek okunuyormuş cevap yazar mısınız bende sağlık meslek lisesine nakil aldırmak istiyorum

  1. Ahmet dedi ki:

   Hemsirelik ebelik bolümü varmı anadolu lisesinden 2.fonemde gecilebiliyormu ortalama yuksek

  2. Anonim dedi ki:

   Ne yazıkki yok

   1. Aziz dedi ki:

    Nasil yok bende saglik okuyorum ebelik hemsirelik ve sbt bolumleri var

    1. NURHAYAT dedi ki:

     Hemşire Yardımcısı olmasın o

 9. fregrehefr dedi ki:

  Arkadaşlar sağlığa giidince hangi meslek olunuyo

 10. acil dedi ki:

  bu bölümler her sağlık meslek lisesinde geçerlimi ve bu bölümlerin olduğu ankara da olan liseleri bilen varsa acil cevap verebilirmi lütfen çok acill…

 11. MUHAMED NUR ELKIURDI dedi ki:

  BEN 10 SINF TAYDIM NASIL KAYIT YABACIM

 12. Anonim dedi ki:

  benim puanım 254 ama açıkta kaldım ben saglık istiyorum ama kontenjan dolu ne yapmalıyım

  1. Melike dedi ki:

   Boş kontenjanları takip et ve okul ortalamanı kontrol et boş konteyjan olduğunda nakil vermeyi dene oluyo 😊

   1. 05342450796 dedi ki:

    Ilker & h

 13. esra atiş dedi ki:

  tıbbi sekreterlik güzel ama bir o kadar da zormuş bu doğru mu?

 14. Ferit dedi ki:

  Ambulas şüfürü olmak istoyorum hangi bulumu okumam la
  Kim
  Ferit

  1. Anonim dedi ki:

   kardeş sen bu fıkıhla tdk ya mübaşir olursun yolun açık olur. ambulas filan onlar hikaye sen tdk ye git başvur seni havada gaparlar.

 15. Aleyna dedi ki:

  Konyada yaşıyorum teog puanim 264 sağlık istiyorum hangi bölüm hangi okula yerlesebilirim

 16. eyüp ensar dedi ki:

  2 yılokuyup ayrılıyolarmış ozmn ne hangi mmeslekler olunuyor

 17. Anonim dedi ki:

  RADYOLOJİ BÖLÜMÜ KALDIRILDIMI BİLGİSİ OLAN YAZABİLİRMİ

 18. ceyda dedi ki:

  sağlık mesleğin önü kapanmış diyolar doğrumudur yardımcı olursanız sevinirim.

  1. paramedikızı dedi ki:

   Canım öyle bir sey yok sağlığın onu hiç bir zaman asla kapanmaz sağlık 1. Alandır sen istediğin bölüme git iyi bir puanla çevredekilerin dediğine bakma sen sadece yoluna bak

 19. Aysun dedi ki:

  Tıbbi sekreter olabilmek için hangi bölümleri okumak lazim

 20. Anonim dedi ki:

  Arkadaslar unuversite kac yil

  1. biri dedi ki:

   Duruma gore degisir 2yillik 4yillik bolumleride var haaa diyosan ki ben daha cok okumak istiyorum ozaman 6yillik okursun

Yorum Yaz