Sağlık Kurulu Raporlarının Geçerlilik Süresi

Sağlık Kurulu Raporları Ne Kadar Geçerli Olur, Sağlık Kurulu Raporlarının Geçerlilik Süresi

Kişiye sağlık problemleri nedeni ile yetkili hastaneler tarafından verilen rapora sağlık kurulu raporu adı verilmektedir. Bu rapor Sağlık Bakanlığı tarafından “Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” doğrultusunda hazırlanmaktadır. Sağlık kurulu raporu engelli vatandaşların sağlık problemlerinin içeriğini ve seviyesini belirtirken, engelli vatandaşların hakları ve çalışamayacağı alanlar da bu rapor ile belirlenmektedir.

SAĞLIK RAPORU NE KADAR GEÇERLİDİR?

Sağlık kurulu raporları geçici veya sürekli olabilir. Bu rapor eğer geçici ise verilen belgede raporun geçerlilik süresi yer alacaktır. Eğer özür sürekli ise bu da raporda yazmaktadır. Ancak özür durumunun değişmesi veya özür oranının farklılaşması halinde kişinin isteği ile rapor yeniden düzenlenir.

Kişinin özrü geçici ise bu süre rapora yazılır. Eğer özür kontrol gerektiriyorsa hastaya verilecek olan bir tarihte tekrardan kontrol yapılarak- eski rapor da kurula sunulmalıdır- karar verilir ve gerekirse yeni bir rapor düzenlenir.

Sağlık kurulu raporu almış olan bir kişi verilen raporun süresi dolmadan yeni bir rapor talep edemez. Bu durumun önlenmesi amacıyla kişiden daha önce bu raporu almamış olmamasını ispatlayan belge istenir.

Bu durumda görüldüğü gibi sağlık kurulu raporu süreli veya süresiz verilebilir. Kişi eğer süreli rapor aldıysa bu süre dolmadan kendisine yeni bir rapor verilemez.

Sağlık Kurulu Raporları Nasıl Verilir Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

3 yorum

  1. ben diyaliz hastasıydım 18 yıldır üç sene önce nakil oldum heyet raporumu yenilemekzorundamıyım şu an böbrek yüzde 30 çalışıyor soruma cevap alabilirmiyim apdul

  2. 2005 yılında alınan raporum ile 2022 maaşına başvurdum 10 yıl süre geçtiği için güncellenmesi için heyete sevk edildim %40 sürekli raporum merak ettiğim tekrar tahlil ve doktorlar tarafından görülcem mi? Yoksa rapor güncellenip banamı verilcek. Tşkr ederim

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.