Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Kasım 2020

Safranbolu Evleri Hakkında Bilgi Kısa

Aşağıda Safranbolu evleri hakkında bilgi kısa kısaca olarak ele alacağız.

Safranbolu Evleri, Türkiye’de Karadeniz coğrafyasında bulunan evlerdir. Coğrafik ve tarihi özelliklere sahip evler bölgenin şartlarına uyum içinde imar edilmiştir. Tarih boyunca varlığını koruyan ve tarihi açıdan önemli bir konumda bulunan evler, günümüzde koruma altında bulunan turizm unsurlarındandır.

Safranbolu Evleri, yaklaşık bin sene öncesinin imarı olarak yapılmıştır. Fakat İlyada Destanı’nda da bu evlerden bahsedilmektedir. Selçuklu zamanında II. Kılıçarslan tarafından fethedilen topraklar üzerinde bulunmaktadır. Bu nedenle yüzlerce yıldır Türklerin tahakkümünde bulunan topraklar üzerinde korunmuş ve varlığını sürdürmüştür.

Safranbolu Evleri, ahşap ve taş yapılı evler olarak hepsi Güneş’ten aynı ölçüde yararlanmakta ve birbirini engellenemeyen bir dizaynda inşa edilmiştir. Osmanlı Devleti hakimiyetinde de varlığını sürdürmüştür. Cumhuriyet devrinde de 1998 yılında UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Milli kültür unsurlarından biri olarak turizme açık bir bölgede bulunmakta ve şehirle birlikte ülkenin en önemli değerlerinden biri konumundadır.

Evler iki üç katlı yapılar şeklindedir. Taş, kerpiç ve ahşaptan oluşur. Birbirlerinin manzarasını engellemezler. Evlerde haremlik ve selamlık konusuna dikkat edilmiştir. Sokak araları Arnavut kaldırımlı olarak döşenmiştir. Misafir odalarında tuvalet ve banyo bulunmaktadır. Evler geniş aile evleri şeklinde planlanmıştır. Selçuklu ve Osmanlı kültür ve medeniyeti mimari açıdan oldukça derin izler taşımaktadır.

Aşağıda Safranbolu Evleri Hakkında Bilgi Kısa Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Melek duru dedi ki:

  Benim 3 madalyam var 2 sini müdür verdi 1 İni de öğretmen verdi asıl sen çatla canım😆😜😌

  sizin sayenizde derszamanı•net😍🥰😘

 2. derya dedi ki:

  ben şahsen çok beğendim ödevim tamamlandı sayenizde teşekkürler

 3. Anonim dedi ki:

  Yani nerdeyse çok güzel ama uzun y ine de çok güzel ellerine sağlık ben yazi yazmayi severim

 4. sena dedi ki:

  yazanlara teşekkür ediyorum sayenizde ödevimi tamamladım, artı alacağım beğendim bu yazıyı. bu arada okulun en çalışkan ve güzel öğrencisiyim, kıskananlar çatlasın.

 5. aleyna nur çokbilen dedi ki:

  uzunmuş ama neyse yine dee güzel

 6. ozan dedi ki:

  Biz geçen ay Safranboluya gittik. O kadar güzel atmosferi vardı ki şehrin hepimiz hayran kaldık, huzurlu ve sessiz tam kafa dinlemelik yer… Hele evlerine bayıldık çok otantikti.

Yorum Yaz