Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

Saf Olmayan Maddeler Nelerdir Örnekler

Saf Olmayan Maddelere Örnekler Veriniz, Saf Olmayan Maddeler Nelerdir

Kütlesi ve boşlukta kapladığı alan olan her şeye madde adı verilmektedir. Saf ve saf olmayan maddeler olmak üzere iki temel madde çeşidi bulunmaktadır.

Saf olmayan maddelerin bir diğer adı da karışımlardır. Birden fazla maddenin kendi özelliklerini koruyarak bir araya gelmesi olayına karışım adı verilmektedir homojen ve heterojen olmak üzere iki tip karışım bulunmaktadır.

Karışımdaki maddeler kendi özelliklerini yitirmediklerinden yeni ortaya çıkan oluşum her iki maddenin de özelliklerini içerisinde barındırmaktadır. Maddelerin belirli bir birleşme oranı veya formülleri bulunmamaktadır. Erime, çözünme, kaynama, yoğunlaştırma, süzme gibi fiziki ayırma metotları kullanarak karışımı oluşturan maddeler bileşenlerine ayrılabilmektedir. Ayırt edici özellikleri bulunmamaktadır yani ortak bir özkütle, erime noktası , kaynama noktası yoktur bu karışımların.

Heterojen ve homojen karışımlara örnek vermek gerekirse : tebeşir tuzu ve su ile oluşturduğumuz karışım bir heterojen karışım iken, ayran homojen karışım için bir örnek oluşturmaktadır. Hava ve metallerin alaşımları ise birer homojen karışım örnekleridir. Saf Olmayan Madde Nedir Kısaca Örnekler Vererek Açıkladık.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. melike dedi ki:

    Teşekkürler

    1. altun dedi ki:

      ödevim hemen bitti beğendim saf olmayan madde örnekleri güzel olmuş süpersiniz. bu arada okulun en çalışkanı benim, tembellere kapak olsun :)

Yorum Yaz