Saf Madde ve Karışım Nedir Örnekler
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2018

Saf Madde ve Karışım Nedir Örnekler

Aşağıda saf madde ve karışım nedir örnekler kısaca olarak ele alacağız.

Maddeler, doğada saf olan ve saf olmayan maddeler olarak bulunurlar. Saf olan maddeler elementler ve bileşiklerdir. Saf olmayan maddeler ise homojen ve heterojen karışımlardır. Saf madde ve karşım arasında belli bazı farklar bulunmaktadır.

Saf madde, aynı cins atom ya da moleküllerden oluşan ve doğada kimyasal yollarla saflaştırılan maddelerden meydana gelmektedir. Saf maddeler olarak elementler ve bileşikler bilinmektedir. Aynı cins atomlardan oluşan maddelere element denir. Farklı cins atomlardan oluşan moleküllere de bileşik denir.

Karışımlarda homojen karışımlar, bir maddenin her yerinde aynı özelliklere sahip olması anlamına gelmektedir. Homojen karışımlar fiziki olarak saf madde şeklinde görülürler. Heterojen karışımlar ise her yerinde aynı özellikler göstermeyen fiziki olarak birkaç maddeden meydana geldiği anlaşılan karışımlardır. Karışımlar en az iki maddenin bir araya gelmesi ve birbiri içinde çözülmesinden meydana gelen maddelerdir.

Saf maddelere örnekler şu şekildedir:

*Su

*Tuz

*Şeker

*Karbonat

*Sülfirik asit

*Nitrik asit

*Asetik salsilik asit

*Karbon

*Hidrojen

*Oksijen

*Azot

Karışımlara örnekler şu şekildedir:

*Toprak

*Hava

*Şekerli su

*Tuzlu su

*Çakıllı kum

*Deniz suyu

*Limonata

*Şerbet

*Kolonya

Saf maddeler sembol ya da formüllerle gösterilirler. Karışımlar sembol ya da formüllerle gösterilemezler. Saf maddeler ancak kimyasal yollarla ayrışırlar. Karışımlar ise fiziksel yollarla ayrışırlar.

Saf Madde ve Karışım Nedir Örnekler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Emine dedi ki:

    çok güzel. Elinize sağlık saf madde örnekleri kısa ve çok güzel olmuş, öğretmen beğendi, sınıfın en çalışkanı ve güzeli benim bu arada :)

  2. sevda dedi ki:

    Saf madde mesela Hidrojen, Oksijen, Azot gibi elementlerdir. Karışımlar ise hava, toprak, tahta gibi… Bunları daha bugün öğretmenimiz örnek verdi. Gerçi sizde az çok örnek vermişsiniz bunları sağolun.

Yorum Yaz