Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Mayıs 2022

Saf Madde Nedir Kısaca Örnekler

Aşağıda saf madde nedir kısaca örnekler kısaca olarak ele alacağız.

Doğada saf halde bulunan ya da saflaştırılmaya müsait olan maddelerdir. Tek cins ya da farklı cins atomlardan oluşan atomik ya da moleküler bir özelliğe sahip olan elementler, bileşikler olarak bilinmektedir. Saf maddeler, elementler ve bileşikler olarak ikiye ayrılmaktadır.

Aynı cins atomlardan oluşan maddelere element denir. Farklı cins atomlardan oluşan maddelere bileşik denir. Elementler atomik ya da moleküler yapıda olabilir. Elementler sembollerle gösterilmektedir. Bileşikler saf maddeler olarak en az iki farklı atomun özelliklerini kaybederek yeni özellikler kazanmasıyla birleşmesi şeklinde oluşur. Bileşikler formüllerle gösterilmektedir.

Saf maddeler doğada saf halde bulunurlar. Yahut karışımlar içinde bulunur belli fiziksel ve kimyasal işlemlerin sonucunda ayrışarak eski saf hallerine dönerler. Saf olmayan maddeler de karışımlar olarak bilinir. Homojen ve heterojen karışımlar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Saf maddeleri ayrıştırmak için özel kimyasal yöntemler kullanılmaktadır. Bileşikleri fiziksel yollarla ayrıştırmak mümkün değildir. İki atom birleşince bir molekül oluşturuyorlarsa özelliklerini kaybederek yeni özellik kazanırlar. Oksijen yakıcı, hidrojen yanıcı olarak birleşir ve söndürücü olan su ortaya çıkar. Saf su moleküler halde bir bileşiktir.

Saf maddelere örnekler şu şekildedir:

*Altın

*Gümüş

*Platin

*Bakır

*Sodyum

*Magnezyum

*Potasyum

*Kurşun

*Cıva

*Su

*Karbondioksit

*Oksijen

*Tuz

*Şeker

*Klorofil

 

Saf Madde Nedir Kısaca Örnekler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. melik dedi ki:

    Fen dersi araştırma ödevim saf maddenin ne olduğu ve saf maddeye örnek bulup onu sınıfa getirip incelemekti. Yazınızdan çok fazla yardım aldım söylemezsem içimde kalır. Teşekkürler.

Yorum Yaz