Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2020

Sadabat Paktı Nedir Üyeleri Hangi Ülkelerdir?

Aşağıda Sadabat Paktı nedir üyeleri hangi ülkelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Birinci Dünya Savaşı’nın sonuçları, İkinci Dünya Savaşı’nın nedenleri olmuştur. İkinci savaşa giden süreçte bazı devletler siyasi ve askeri birlikler kurarak savaşın olumsuz sonuçlarından etkilenmemeye çalışmıştır. Savaş sırasında oluşabilecek kriz durumlarından ve acil durumlardan etkilenmemek ve bu durumları yönetebilmek için toprak bütünlüğü üzerinde siyasi ortaklıklar ortaya konulmuştur.

1937 yılında Sadabat Pakti imzalanmıştır. Bu birliktelik İran, Irak, Afganistan ve Türkiye tarafından imzalanmıştır. Ortadoğu’da işgal hareketlerinin gerçekleşmemesi, toprak bütünlüğünün sağlanması, siyasi istikrarın korunması, ekonomik istikrarın bozulmaması amaçlanmıştır.

Savaş öncesi kurulan birlikler barış ortamının korunması, birlik ve beraberliğin korunması için yapılmıştır. Türkiye’nin siyasi girişimleri Balkanlar ve Ortadoğu üzerinde etkili olarak paktların kurulmasını sağlamıştır. Paktlar sayesinde savaşın yıkıcı etkilerinden korunmak amaçlanmıştır.

İkinci Dünya Savaşı, 1939 – 1945 yılları arasında sürmüştür. Çok büyük yıkımlar ve kıyımlar yaşanmıştır. Dünya insani krizlerin eşiğinde yer almıştır. Birçok çocuk ve kadın ölmüştür. Dünya nüfusu oldukça azalmıştır. Dünyada kıtlık sorunları yaşanmıştır. Ayrıca doğa olayları, doğal afetlere de neden olmuştur. Atılan bombalar insanlara ve çevreye zarar vermiştir.

İkinci Dünya Savaşı sonrasında dünya bir bunalımın içine girince bu sorunların aşılmasında yeni siyasi teşebbüsler ortaya konmuştur. Bu bakımdan dünya tarihi açısından da bir dönüm noktası olmuştur.

Sadabat Paktı Nedir Üyeleri Hangi Ülkelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz