Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Eylül 2020

Sabit Süratli Hareket Nedir Örnekle Konu Açıklaması

Aşağıda sabit süratli hareket nedir örnekle konu açıklaması kısaca olarak ele alacağız.

Fizikte sürat, zaman ve yer değiştirmeye bağlı olarak değişmektedir. Sürat, yer değiştirme ile doğru orantılı, zamanla ters orantılı olarak değişmektedir. Sabit sürat ise hızın değişmediği sürattir. Hızın zamana bağlı olarak sürekli aynı kalması ve birim zamanda değişmeden hareketin gerçekleşmesi sabit süratli hareketin oluşmasını sağlar.

Eşit zaman aralıklarında eşit mesafeler alındıysa sabit süratli hareket yapılmış demektir. Belli bir zaman içinde belli bir mesafeyi belli bir hızla almak sabit hareket olarak bilinmektedir.

Bir arabanın 100 kilometre hızla gitmesi ve bu hızı aşmaması ve bu hızdan aşağı düşmemesi, o arabanın saatte 100 kilometre ileriye gitmesine neden olmaktadır. Bir aracın hızının hiç değişmemesi, saatteki hızıyla aynı olarak o hızdaki mesafeyi almasında etkili olmaktadır.

Sabit hız, eylemsizliğe bağlı olarak da gerçekleşir. Hızlanan bir araç ivmelenir. Yavaşlayan bir araç da hareket etmeye devam etmek ister. Bu eylemsizlikle açıklanabilir. Sabit süratli harekette aracın hızı değişmediği sürece eşit zamanda eşit mesafe alınır ve araç hızı ile aynı mesafeyi bir saatte almış olur. Bu aracın motoruna bağlı olarak da değişir.

Eğer hız değişmiyorsa varış süresi de değişmez. Zaman değişmezse yer değiştirme de değişmez. Bu da sabit ahreketin gerçekleşmesini sağlar.

Sabit Süratli Hareket Nedir Örnekle Konu Açıklaması Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. mehdi dedi ki:

    Sabit süratli hareket nedir bilen var mı yukarıdaki yazıda açıklanmış ama hala anlamadım daha basit cümlelerle biri bana açıklasın ne olur şunu.

Yorum Yaz