Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Eylül 2021

Sabit Makara Nedir Sistemi

Sabit makara nedir kısaca vikipedi , basit sabit makara sistemi nasıl yapılır hakkında bilgi

SABİT MAKARA

(Fizik)

Makaralar, sabit bir eksen etrafında dö­nebilen cisimlerdir Makara, ekseni ile sabitlenip olduğu yerde dönüyor, aşağıya ve yukarıya hareket etmiyorsa böyle maka­ralara basit veya sabit makaralar denir.

Sabit bir makarada kaldırılacak yük. makaradan dolaştırılan bir tel zincir veya sağlam ipin ucuna asılır Diğer uçtan da çekilir (hareket veren kuvvet uygulanır).

Ekseninde pek az sürtünme bulunan bir makarada, kuvvetin yaptığı işle. yükün yük­selmesiyle meydana gelen ış yaklaşık ola­rak birbirine eşittir.

Bir basit (sabit) makara, kuvveti ve yo­lu değiştirmez. Bu makaralar kuvvetin doğ­rultusunu değiştirmek için kullanılırlar. Böyle bir makara ile kuyudan su çekmek için veye bir yükü yukarıya kaldırmak için (çekmek için) ipucu aşağıdan yukarıya doğru çekilmez de. makaradan dolaştırı­lıp aşağı veya yana çekilir.

Basit makaranın tek faydası, kuvvetin doğrultusu ve yönünü değiştirmekle bize bir yükü çekme kolaylığı sağlar. Kuvvetten bir tasarruf sağlamaz. Kuvvet = Yük

Yani sabit bir makara ile ne kadar yük kaldırmak istersek o kadar da kuvvet uy­gulamamız gerekir. Yalnız bu makara yü­kü çekme kolaylığı sağlar

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. berivan dedi ki:

  çok sağolun çok yardımcı oldunuz

 2. Die Young dedi ki:

  sağol ödevime çok yardımcım oldu teşekkürler :)

 3. asasas dedi ki:

  yavrularım benim aşklarım güzellerim ablanız size kurban olsn

 4. doğukan aras dedi ki:

  çok saolun çok yardımcı oldunuz

 5. halil Tiryaki dedi ki:

  Teşekkür ederim ödevime yardımçı oldu

 6. gamze dedi ki:

  süper tşk sağolun çok ama çk işime yaradı :)

 7. nydnd dedi ki:

  iyi sağolun teşekürler

Yorum Yaz