Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Aralık 2020

Saat Ne Zaman İcat Edildi?

Aşağıda saat ne zaman icat edildi kısaca olarak ele alacağız.

Saat, zamanı ölçmemize yarayan bir araçtır. Zaman birçok etkene göre değişmektedir. Geliştirilen fizik teorileri zamanın yer çekimine ve ışık hızına göre değiştiği bilgisi vermektedir. Tarih boyunca insanlar tarafından birçok saat kullanılmıştır.

M.Ö. 4000’li yıllarda Antik Mısır’da Güneş Saati kullanıldığı bilinmektedir. Su saati, ateş saati kullanılan saatler arasında bulunmaktadır. Mekanik saatler ise günümüze yakın denebilecek bir zaman diliminde icat edilmiştir. Saat zamanın ölçülmesinde bir günün, bir haftanın, bir ayın ya da bir senenin zaman açısından oldukça önemlidir.

Mekanik saatler teknolojinin ilerlemesi sayesinde icat edilmiştir. Bilim ve teknik çalışmaları, imkanlar dahilinde gelişmiştir. Mekanik saatlerin icat edilmesinde önemli teknoloji kullanılmıştır. Böylece saniye farkı olmaksızın saatler doğruyu göstermektedir.

Şaşmayan bir saat icadı 1761 yılında John Harrison tarafından icat edilmiştir. Mekanik saatler günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle otomatik saat dilimleri belirlenmekte ve dijital saatler de kullanılmaktadır. Saat günümüzde en büyük ihtiyaçlarımızdan biridir.

Zamanı ölçmemiz ve belirlememiz işlerimizin hallolmasında önemli bir yere sahiptir. Saate göre hareket ederiz. Sosyal, siyasal, kültürel ve dini olarak saatin ölçülmesi hayatımızı düzenler. Bu da saatin önemini ortaya koyar. Saat geçmişten günümüze mekanik olarak büyük bir çağ atlamıştır. Günümüzde herkesin kolunda, cebinde saat bulunmaktadır.

Saat Ne Zaman İcat Edildi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. seda dedi ki:

    Saat çok değişik şekillerden geçerek bu haline gelmiştir. İlk icat edilen saat güneş saati iken sonralarda daha sonra su saati ve kum saati icat edilmiş ardından bildiğimiz mekanik saatler bulunmuştur.

Yorum Yaz