Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Haziran 2021

Rumi Takvim Nasıl Ortaya Çıktı?

Bu yazımızda rumi takvim nasıl ortaya çıktı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Miladi ve Hicri takvim karışımı olarak Rumi Takvim ortaya çıkmıştır. Rumi takvim, Gregoryan Takvim olarak da bilinir. Miladi Takvim, Hazreti İsa’nın doğumunu esas almaktadır. Hicri Takvim ise Hicret’i esas almaktadır. Miladi takvim güneş hareketleri esasına göre devam eder. Hicri takvim ise ayın hareketleri esasına göre devam eder.

Rumi Takvim karma bir takvimdir. Ticari ilişkilerde kullanılmıştır. Hicri 622 yılını başlangıç kabul eden bir takvimdir. İlk başta ay hareketlerini esas alırken 19. yüzyıldan sonra güneş hareketlerini esas almıştır. Rumi Takvim karma bir takvim olarak fazla itibar görmemiştir. Belli bir süre kullanıldıktan sonra terk edilmiştir. Günümüzde Avrupa toplumları Miladi Takvim kullanmakta, İslam toplumlarının çoğu Hicri Takvim kullanmakta ve birçok uygarlığın kendine has takvimleri bulunmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. özgül dedi ki:

    Öğretmenimiz takvim çeşitlerini ve nasıl ortaya çıktıklarını araştırmamızı bize ödev olarak verdi. Aralarında en çok Rumi takvimin ortaya çıkışı ilginç geldi bana. Hz. İsa’nın doğumunu milat kabul etmiş bir takvimdir çünkü.

Yorum Yaz