Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Nisan 2021

RTÜK Nedir Kısaca

Bu yazımızda RTÜK nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Kitle iletişim araçlarının resmi kurumlar tarafından denetlenmesi, toplumda ahlaki ve hukuki kuralların korunmasında etkilidir. Bunun için RTÜK kurulmuştur. RTÜK, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu olarak yayın haklarının nasıl ve ne şekilde olmasına hukuki olarak karar vermektedir.

RTÜK, ulusal ve yerel yayınların denetlenmesinde, hukuki olarak doğru yayın yapmalarının sağlanmasında etkilidir. Böylece yayınlar özel hayatın gizliliği, ahlaki bozulmaların yaşanmamasını sağlar. Yayınların içerik olarak kanunlara uygun olması ve toplumsal değerlerle çatışmaması gerekir. Bunu denetlemek ve düzene koymak da RTÜK’ün işidir. Özellikle akşam saatlerinde yayınların yoğun olarak izlendiği saatlerde RTÜK denetlemeleri artmaktadır. RTÜK halkın istediği doğrultuda da kararlar alabilir ve bu kararları uygular.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. gülcan dedi ki:

  işime çok yaradı beğendim bunu emeğinize sağlık. ödevimde kullandım.

 2. BALDAN dedi ki:

  SosyalcimiZ arastirin demisti yoksa hic duymadim

 3. yunus emre dedi ki:

  cok tsk

 4. Hüouğ dedi ki:

  Adamsın

 5. demet dedi ki:

  RTÜK; Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), radyo ve televizyon faaliyetlerini düzenlemek ve denetlemek için kurulmuştur. belirlenen yükümlülükleri yerine getirmeyip ihlal eden ve kanunda belirtilen esaslara aykırı yayın icra eden radyo ve televizyon kuruluşlarını uyaran kurumdur.

Yorum Yaz