Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Temmuz 2021

Romantizm Nedir

Bu sayfamızda romantizm nedir sorusunun cevabını vererek romantizmin özellikleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Romantizm klasisizme tepki olarak doğmuş olan bir edebiyat akımıdır. Bu akım XVIII. Yüzyılın ikinci yarısından itibaren görülmeye başlanmış, XIX: yüzyılın ikinci yarısında yaygınlaşmıştır.

Romantik kelimesi ilk olan J. J. Rousseau tarafından kullanılmıştır. Victor Hugo ise Cromwell adlı dramının önsözünde Romantizmin özelliklerini tespit etmiştir.

Bu edebiyat akımı ile birlikte klasisizmin tüm özellikleri yıkılmaya çalışılmıştır. Bu akımdan etkilenen sanatçılar klasisizmin edebi eserde aklı ön planda tutmalarına karşılık bir edebi eserde önemli olanın duygular ve hayaller olduğunu söylemişlerdir. Romantik sanatçılar bir tiyatro eserinde hem acıklı hem gülünç unsurların bir arada bulunabileceğini söyleyerek dram türünü ortaya koymuşlardır. Sanat

Sanatçılar eserlerde kendi şahsi kişiliklerini gizlemişlerdir. Romantizmde tabiat büyük yer tutmaktadır. Tabiat, sanatkârın ilham kaynağı olarak görülmüştür. Eserlerde milli unsurların işlenmesine önem verilmiştir. Bu eserlerde aşk konusu da büyük yer tutmaktadır.

Romantizmin Özellikleri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz