Robert Doisneau

Ünlü Fransız Fotoğrafçı Robert Doisneau ‘yu biliyoruz ki siz de merak ettiniz. O halde onu tanıyalım. Robert Doisneau’nun hayatı ve yaşadıkları nelerdir? Robert Doisneau’nun eserleri ve eserlerinin taşıdığı anlamlar? Robert Doisneau için Google’dan bir sürpriz geldi ve Robert Doisneau için bir doodle geldi.

Paris’te eğim almıştır. Eğitimini Estienne Okul’unda gravür ve taşbaskı(litografi) üzerine almıştır.Zamanla eğitim aldığı dalda kendini geliştirerek bu yönde kendine meslek edinmiştir.Meslek hayatında bir çok yerlerde çalışmıştır.Bunların başında Renault fabrikalarının fotoğraf servisi gelmektedir ve bunu çeşitli dergilerdeki görevleri takip etmektedir.

Robert Doisneau'nun 100.'üncü doğumgünü

André Vigneau’nun 1931 ve 1933 yılları arasında uygulayıcı asistanlığını yapmıştır.

II. Dünya Savaşı’nda savaş ve asker fotoğraflarını aktir bir şekilde çekerek basım yaptı ve bu yapıtı Doisneau,2005 yılında 155bin Eurofiyatla satılmıştır.

1949 ve 1952 tarih aralığında Vogue dergisinde fotoğrafçı olarak görev yaptı. İlk eserini 1992 sensinde Oxford Modern Sanatlar Müzesinde korumaya alındı. Le Baiser de bir eseri ise yapılan müzayedede çeyrek milyon dolara satılmıştı. Çektiği fotoğraflar da Parsi Metro Banliyölerini sıkça kullandı.

alıntı

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.