Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Haziran 2021

Robert Doisneau Kimdir

Robert Doisneau ‘nun doodle’ı karşıladık. Robert Doisneau kimdir ? Robert Doisneau hayatı hakkında bilgiler verelim. Robert Doisneau eserleri , kimdir,eserleri.

Robert Doisneau Hayatı :

Fransız Robert Doisneau 1912 yılında Gentilly kentinde hayata gözlerini açmış , 1994 yılında ise Montrouge kentinde hayata gözlerini kapatmış Fransız fotoğraf sanatçıdır.

Robert Doisneau Fransa’nın Paris kentinde Estienne Okulu’nda gravür ve taşbaskı (litografi) üzerine eğitim alarak bu konuyu kendine meslek edindi. 1931 – 1933 yılları arasında André Vigneau’nun uygulayıcı asistanlığını yaptı. Bir süreRenault fabrikalarının fotoğraf servisinde çalıştıktan sonra, çeşitli dergilerde görev yaptı. Coşkulu bir mizahın, işlediği konuyla sıcak bir atmosferde aynı potada eritilmesi temelinde çektiği fotoğraflar için Paris metro banliyölerini sıkça kullandı. 2005 yılında bir yapıtının 155 bin Euro fiyatla satıldığı Doisneau, II. Dünya Savaşı’nda aktif olarak asker ve savaş fotoğrafları çekti ve bastı. 1949 – 1952 yılları arasında Vogue dergisinini fotoğrafçılığını üstlendi. İlk eserleri 1992 yılında Oxford Modern Sanatlar Müzesi’ne alındı. Le baiser de l’hôtel de ville adlı yapıtı çeyrek milyon dolara alıcı bulmuştu.

 Robert Doisneau’nun Eserleri – Çektiği Bazı Fotoğraflar şu şekilde:

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz