RNA’nın Özellikleri Ve Görevleri Nelerdir?

Bu yazımızda RNA’nın Özellikleri ve Görevleri Nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

RNA, Ribonükleik asit bilinir. Hücrede hayati faaliyetlerin devam etmesinde genetik transferi sağlayan yapılardan biridir. Mesajcı RNA, taşıyıcı RNA ve ribozomal RNA çeşitleri bulunur. Protein sentezlenmesinde görev alır. Aminoasitlerin dizilimini sağlar.

 

RNA’nın özellikleri şu şekildedir:

*Tek zincirden oluşurlar.

*Riboz şekeri ve Urasil bazı taşırlar.

*Çekirdek, çekirdekçik, sitoplazma, ribozom, mitokondri ve kloroplastta bulunurlar.

*Nükleotid olarak Adenin, Timin, Guanin ve Urasil taşırlar.

*Kendini eşleyemez.

*DNA şifrelerine göre sentezlenir.

*RNA, polimeraz enzimi sayesinde sentezlenir.

RNA’nın görevleri şu şekildedir:

*Protein sentezinde görev alır.

*Hücre yönetiminde görev alır.

*Aminoasitlerin taşınması ve diziliminde görev alır.

RNA ve DNA birlikte çalışır. Hücre için hayati faaliyetlerin devam etmesi bu yapılara bağlıdır. Genetik kalıtımın oluşması ve protein sentezinin gerçekleşmesi canlılık faaliyetlerini oluşturur. Protein sentezi için RNA üç farklı çeşitte kendini göstererek sentezde rol oynar.

Aminoasit zincirlerinin meydana gelmesindeki şifreleme RNA tarafından kontrol edilir. RNA, hücrede farklı organellerde de bulunabilir. Çekirdek ve çekirdekçikte bulunur. Sitoplazma içinde de bulunabilir.

RNA ayrıca mitokondri ve kloroplast gibi hayati organellerde vardır. Bitki hücresinin besin üretmesi ve enerji depolaması Kloroplastta bağlı olduğundan RNA bu organelde bulunur. Enerji üretiminde Mitokondri üzerinde yer alır. Protein sentezinin merkezi olan Ribozomda bulunur.

RNA bir hücrede canlılığın devamlılığını sağlar. Çünkü protein sentezi canlıların temel yapı taşını oluşturur. Bu nedenle RNA önemli özelliklere ve görevlere sahiptir.

RNA’nın Özellikleri Ve Görevleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

6 yorum

  1. kim hazırlamışsa eline sağlık, RNA’nın görevleri kısa ve istediğim gibi güzel olmuş teşekkür ediyorum size, okulun en güzel ve en çalışkan öğrencisi olarak. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.