Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Haziran 2021

RNA’lar, Enzimler Gibi Kimyasal Tepkimeleri Katalizleyebilir Mi? Araştırınız.

Bu yazımızda RNA’lar enzimler gibi kimyasal tepkimeleri katalizleyebilir mi araştırınız kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsan vücudunda genetik olarak hücrelerde bir takım faaliyetler gerçekleştirilmektedir. Bu faaliyetler genetik varyasyonun oluşmasında ve genetik devamlılığın sağlanmasında etkili olmaktadır. DNA ve RNA faaliyetleri de bu işlerin yönetilmesinde ve gerçekleşmesinde etkili olmaktadır.

RNA’ların birçok görevleri bulunmaktadır. Birleştirme ve kesme gibi faaliyetler RNA’ların üretilmesinde gerçekleşmesi gereken faaliyetlerdir. Bazı RNA’lar bunların gerçekleşmesinde görev almaktadır. Bu nedenle RNA’lar enzimler gibi kimyasal tepkimelerin katalizlenmesinde görev alabilirler. Katalizör görevi gören RNA’lar ribozim olarak isimlendirilmektedir. Katalizör faaliyetleri tepkimelerin aktivasyonunu etkiler. Bu nedenle tepkimeler daha çabuk gerçekleşir. Tepkimelerin gerçekleşmesi enzim ve katalizörlere bağlıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. amine dedi ki:

    En sıkıldığım konu RNAlar, tepkimeler bir türlü kafamı veremiyorum bu yüzden ilk sınavdan çok düşük aldım nasıl sevebilirim bu dersi arkadaşlar siz bu konulara ilgi duyuyor musunuz

Yorum Yaz