Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Kasım 2020

Ribozomun Özellikleri Maddeler Halinde

Bu yazımızda ribozomun özellikleri maddeler halinde kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Canlılık özelliği gösteren en küçük birime hücre denir. Hücre üç ana kısımdan meydana gelir. Çekirdek, sitoplazma ve hücre zarı bu kısımları oluşturur. Çekirdek, hücrede yönetim faaliyetlerinin gerçekleştiği yerdir. Sitoplazma organellerle birlikte hayati faaliyetlerin gerçekleştiği yerdir. Hücre zarı, hücreyi dış ortamdan ayırarak hücrenin beslenmesini sağlar.

Sitoplazmada bulunan organellerden biri de ribozomdur. Ribozom hücrede protein sentezini ve RNA üretimini sağlar. Ribozom, bütün canlılarda bulunan ortak bir organeldir. Hücrenin canlılığının devam etmesini sağlar.

Ribozomun özellikleri şu şekildedir:

*Yapısında protein ve RNA bulunur.

*Çekirdek tarafından meydana gelir.

*Zarsız bir organeldir.

*Prokaryot ve ökaryot hücrelerde bulunur.

*Temel yapısı proteindir.

*Mitokondri, kloroplast, çekirdek zarı, Endoplazmik Retikulum ve sitoplazma üzerinde bulunur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. emre dedi ki:

  Teşekkürler. ribozom özellikleri madde madde kısa ve özet tam istediğim gibi güzel yazılmış, yorumuma katılan olur olmaz ama daha iyisi yok. :)

  1. meltem dedi ki:

   yazıyı çok beğendin puanım 10 üzerinden on, ribozom özellikleri kısaca istemiştim :) tam da istediğim gibi, okulun en güzel ve çalışkan kızı olarak beğendim, tembellere kapak olsun.

 2. ışıl dedi ki:

  Ribozomun görevleri konusuna çalışmak bu yazıyla daha güzel ve eğlenceli oldu. Fen dersini bana sevdirdiğiniz için teşekkür ederim.

Yorum Yaz