Reşat Nuri Güntekin Roçild Bey Özeti

tgce-mzk_1289468292

tgce-mzk_1289468292Ömer Bey, bir ilçenin ileri gelenlerindendir. Ömer Bey günlerden bir gün bir gece düzenler ve bu gecede bir kargaşa meydana gelir meydana  gelen bu kargaşada ilçenin kaymakamı ola Halil Hilmi Efendi hafif bir şekilde yaralanır. Bu olaydan sonra Kaymakam, Hükümet konağında dinlenmeye çekilmiştir. Bu sırada karakol komutanı ve belediye başkatibi merkeze telgraf yollar ve Kaymakamın durumunun ağır olduğu yazılmıştır. Bu yazışmanın sonucunda basının da etkisiyle durum oldukça abartılır ve tüm halk olayın yaşandığı Sarıpınar’da büyük bir felaket yaşandığına inanmaya başlamıştır.

Bu olayların akabinde Vali tarafından ilçeye bir yardım heyeti gönderilir. Kaymakam Halil Hilmi Efendi ise bu olayın bu kadar büyüyeceğini tahmin etmemiştir. Bu nedenle de merkeze çektiği telgraflarda çok fazla olaylardan bahsetmemiştir. Ancak yardım heyetinin gelmesi ile de durumun ciddi olduğunu anlayan Kaymakam, gerçek durumu açıklamak için oldukça geç kalmıştır çünkü bu olay ülke sınırlarını da aşmıştır ve dünya çapında da ses getirmeye başlamıştır.

Heyet ilçeye geldiğinde ise ilçede hiç bir iş yapılmamıştır ve ilçede heyet için verilen ziyafetler heyetin susmasını sağlamıştır.

Bir süre sonra ise Vali, olayın haddinden fazla abartıldığını öğrenmiştir bunun üzerine mutasarrıf Hamit Bey Vali tarafından ilçeye gönderilmiştir ve bir kaç gün sonra da Vali ileye gelmiştir.

Vali ilçeye geldiğinde Şehzadenin yerli ve yabancı basın organları ile birlikte ilçeye geleceği haberini almıştır ve Kaymakam ile birlikte kendisinin de yanacağını düşünmüştür bu nedenle de Şehzade gelmeden önce ilçeye harabe görüntüsü vermiştir.  Şehzade geldiğinde ise ona harabe yerler gösterilmiştir bu duruma Şehzade nihayet inanmıştır ve Kaymakam ile Valiyi birer madalya vererek ödüllendirmiştir.

Reşat Nuri Güntekin Roçild Bey Özeti Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.