Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Reşat Nuri Güntekin Hayatı Kısaca - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 06 Temmuz 2022

Reşat Nuri Güntekin Hayatı Kısaca

Reşat Nuri Güntekin hakkında bilgi kısaca, Reşat Nuri Güntekin hayatı kısaca.

1889 senesinin 25 Kasım gününde dünyaya gelmiş olan şair ayrıca milli eğitim müfettişliği, öğretmenlik ve Çanakkale Milletvekilliği de yapmıştır.

Eski Ahbap isimli uzun hikayesiyle Birinci Dünya Savaşı sırasında yazarlık hayatına adım atan Güntekin’in edebiyat yaşamına tam manasıyla girmesi Çalıkuşu romanını yazdıktan sonra gerçekleşmiştir. Mizahi dili kuvvetli olan ve bunu ara ara kullanan Güntekin’in eserlerinde konu genellikle kasabalar, şehirler ve sosyal yaşantıdır. Sosyal yaşantıdaki durumların insan üzerinde yarattığı hissiyatı ustalıkla kaleme almaktadır.

Tanrı Misafiri, Sönmüş Yıldızlar, Leyla ile Mecnun, Olağan İşler isimli eserleri hikaye alanındadır. Bunun yanında Anadolu Notları isimli bir de gezi yazısı bulunmaktadır. En ünlü oyunları Tanrıdağı Ziyafeti ve Balıkesir Muhasebecisi isimli eserleridir. Romanları ise şöyle sıralanabilir: Gizli El, Çalıkuşu, Damga, Dudaktan Kalbe, Akşam Güneşi, Bir Kadın Düşmanı, Yeşil Gece, Acımak, Yaprak Dökümü, Kızılcık Dalları, Gökyüzü, Eski Hastalık, Ateş Gecesi, Değirmen, Miskinler Tekkesi, Harabelerin Çiçeği, Kavak Yelleri, Son Sığınak, Kan Davası.

       Reşat Nuri Güntekin Hayatı Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. tuğçe dedi ki:

    Gerçektende çok teşekkür ederim . Çok güzel anlatmışsınız. Biraz uzun ama bana olabildiğince kısa ve güzel anlatmaya özendiğiniz gibime geldi . Tekrar teşekkür ederim . İyi akşamlar . :)

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781