Reosta nedir nerelerde kullanılır nasıl çalışır

Reosta nedir, reosta nasıl yapılır. Reosta nasıl çalışır özet hakkında kısa yazı.

Reosta nerelerde kullanılır ve  nasıl çalışır sorularının cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Önce reosta nedir ona bakalım. İletken bir maddedeki direnci değiştirmeye yarayan alete reosta denilir.

Reostanın başka bir ismi de ayarlı direnç olarak bilinir. Kısa devre etkeni geçerlidir. Akım devamlı olarak en az direncin olduğu yolu seçer. Bu sebeple ayarı değiştiren yola seçerek direnci azaltıp akım şiddetini arttırır.

Şimdi de reostanın kullanım yerlerine bakalım. Laboratuvar ortamında etalon direnç yani direnç değerinin değiştirilmesinde ve köprü  yönteminde yapılan direnç değeri ölçümünde değişebilen direncin gerektiği yerlerde, devre denemelerinde,buna benzer bir çok yerde kullanılmaktadır.

Bunlara ek olarak reostalar elektrikli sobalarda bulunan ayar değiştirme düğmelerinde de kullanılmaktadır. Evde ayarlanabilir bu tür sobaların hepsi veya dimmer anahtarlar esasında reostadır.

Sobalara da ek olarak çamaşır ve bulaşık makinelerinde ve onlara benzer elektronik gereçlerin çoğunda reosta vardır.

Peki bu reostaların çalışma prensipleri nelerdir? Reostalar ayarlı bir tür dirençtir. Kendi dirençleri çok olan tellerin uzunluğu ile oynayarak dirençlerinin değişmesine ve bulunduğu elektrik devresinde akımın değişmesine neden olan aletlerdir.

Çünkü bir telin uzunluğu fazla oldukça direnci direnci de artar, azaldığında da aynı şekilde direncin de azaldığını görürüz. Bu prensibe ek olarak sıvıların iletkenliği ilkesi ile çalışan sıvı reostaları da vardır.

Reosta nedir nerelerde kullanılır nasıl çalışır hakkında yorumlarınızı hemen paylaşabilirsiniz.

13 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.