Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Renklerin Anlamı - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Ağustos 2022

Renklerin Anlamı

renkler-nedirYeryüzünde sayılamayacak kadar çok sayıda renkler vardır ve bu renklerin her birinin insanlar üzerinde farklı algılar ve ruh hali meydana getirdiği bilimsel araştırmalar sonucunda saptanmıştır. Bu bağlamda da renklerin insanlar üzerinde farklı etkiler bıraktığını ve bir çok anlam ifade ettiğini söylemek mümkündür.

Renklerin Anlamları:

BEYAZ: Bu renk temizliği, saflığı ve iyiliği temsil etmektedir. İnsanlar beyaz ortamlarda kendilerini huzurlu, güvende ve ferah hissederler. Günümüzde sağlığın da temsilcisi olarak bilinen beyaz renk, genellikle hastanelerde yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

SİYAH: Bu renk asaleti simgelerken aynı zamanda karamsarlığı, acıyı ve aynı zamanda da gücü ifade etmektedir. Genellikle resmi bir işte çalışan ya da resmi bir ortama girecek olan kişiler siyah rengi tercih eder çünkü siyah aynı zamanda ciddiyettir. Genellikle saygı duyulan, gücü olan, yönetici ve başarılı bir karaktere sahip olan kişiler siyahı fazlasıyla severler.

MAVİ: Özgürlüğün ve rahatlığın rengidir. Ayrıca mavi renk genellikle erkeklerin rengi olarak bilinir. Denizin mavisi, gökyüzünün mavisi insanları rahatlatır ve onlara huzur verir bu nedenle de insanlar mavi rengi severler. Gri tonuna dönük olan mavi renk ise insanlarda yalnızlık psikolojisini göstermektedir.

YEŞİL: Doğanın rengidir. Bu nedenle de yeşil renk insanların rahatlamasına ve ruhlarının huzur ile dolmasına ortam hazırlar. Yaşam sevinci olan, ruhunu dinlendirmek isteyen kişiler yeşil rengine oldukça yakınlardır.

KIRMIZI: Agresifliği yansıtan kırmızı renk aynı zamanda adrenalini, coşkuyu ve duygusal geçişleri de ifade etmektedir. Vücudumuzda bulunan kanın da rengi olan kırmızı renk, gücü ve azmi simgeler. Hareketlilik ve duygusallık rengi olan kırmızı eğlence mekanlarında fazlasıyla kullanılmaktadır.

SARI: Verimliliği ve canlılığı hissettiren sarı rengi bilgiyi, öğrenme faaliyetlerini ifade eder. Çünkü sarı rengi insanlarda öğrenme isteğini tetikler.

TURUNCU: Bu renk her ne kadar kırmızının bir açık tonu olsa da kırmızı ile aynı anlamları çoğu zaman taşımaz. Turuncu renk insanlarda mutluluk, heyecan, neşe ve huzur vermektedir. Ayrıca turuncuyu çok fazla kullanan kişiler çevrelerindeki insanlara göre daha pasif olan kişilerdir.

MOR: Beynin rengidir bu nedenle de insanlarda hayal gücünü arttırma etkisi olan bir renk tonudur. Mor renk, insanların sanatsal faaliyetlerinin gelişmesini sağlarken aynı zamanda bu renk zenginliği ve lüks hayatı ifade eder.

GRİ: alçakgönüllü ve ciddi insanların çoğu zaman tercih ettiği ve kendilerini yakın hissettiği bir renktir. İş görüşmesi ya da çalışma ortamı gibi ciddi yerlere giden insanlar genellikle siyah ya da siyahın biraz açık tonu olan gri rengini tercih ederler.

KAHVERENGİ: İnsanların ruhundaki olumlu, mutlu ve enerji ruh halini bu renk söküp atar yani olumsuz bir ruh halini aşılayan bir renktir bu nedenle de hiç bir ortamda yoğun bir şekilde kahverengi kullanılmamaktadır.

Renklerin Anlamı ve Özellikleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781