Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Reformun Sonuçları Nelerdir - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 06 Temmuz 2022

Reformun Sonuçları Nelerdir

Avrupa halkları, Orta Çağda kiliseye bağlı bir hayat yaşıyordu. Kilise o zamanlar dini öğretiyi bir kenara bırakıp sahip olduğu gücü ve otoriteyi sadece kendi kişisel çıkarları için kullanıyor, halkın dini inançlarını kullanarak bu durumdan maddi kazanç elde ediyordu. Orta Çağ Avrupasında bir yenilik ortaya çıkarmak yasak, hatta ortaya yeni bir düşünce atmak bile yasaktı. Kiliseye karşısına alacak bir adım atan kişi, ölümle cezalandırılabilirdi.

O zamanlarda kilise çok katı kurallarla insanların hayatlarını kendi dilediği gibi şekillendirebiliyordu. Ancak bu durumun yanlış olduğunu ve değişmesi gerektiğini düşünen bazı yenilikçiler, ortaya bazı fikirler attılar. Ortaya atılan bu fikirlerin de bilimsel ispatlamalarla kanıtlanması sonucunda reform hareketleri ortaya çıkmış oldu. Avrupa’yı karanlık çağdan çıkaracak olan reform hareketleri, bugünün Avrupa’sına gelinmesinde önemli rol oynamıştır. Peki o zamanlarda ortaya çıkan reform hareketinin ne gibi sonuçları olmuştur? İnsanların hayatı reformlardan nasıl etkilenmiştir? Bu soruların cevapları sizler için hazırladığımız bu yazıda.

Reform hareketleri sonucu insanlar kilisenin onlara doğruyu söylemediğini ve dini sadece kişisel çıkarları için kullandığını anladı. Bununla birlikte Hristiyanlıkta Katolik kilisesinden kopanlar yeni mezhepler oluşturdular. İnsanların dine ve din adamlarına olan güveni azaldı. Kilisenin etkisinin azalması ile birlikte insanlar seküler, yani dinden ayrı olarak mantıkçı bir yaşam sürdürmeye başladılar. Eğitim kurumları dinin etkisinden çıkarak laikleşmeye başladı. Kilise Avrupa çapında büyük nüfuz kaybetmiştir.

Kilise, bu gelişmelere karşılık olarak Engizisyon Mahkemelerini kurmuştur. Bu mahkemelerde kilisenin sözüne aykırı hareket edenler ağır cezalar almışlardır. Bununla birlikte kilise de kendisini yenileme yoluna gitmiştir.

Reformun Sonuçları Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781