Reform Hareketleri Osmanlı Devletini Nasıl Etkilemiştir?

Bu yazımızda reform hareketleri Osmanlı Devletini nasıl etkilemiştir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Reform Hareketleri, 16. yüzyılda Almanya’da ortaya çıkmıştır. Kavimler Göçü’nden beri devam etmekte olan yaklaşın bin yıl süren Karanlık Çağı’n sonu olarak bilinir. İstanbul’un fethinden sonra feodalitenin sorgulanması ve dinin, bilimin, sanatın ve edebiyatın sorgulanması Avrupa’da aydınlanma hareketlerini başlatmıştır.

Osmanlı Devleti’nin Avrupa’daki bu hareketliliğe karşı almış olduğu vaziyetler vardır. Osmanlı Devleti, Protestanların tarafını tutmuştur. Osmanlı Devleti’ndeki din olgusu yerleşik ve ilahi olduğu için Reform hareketleri Osmanlı Devleti’nin lehine gelişmiştir.

Osmanlı Devleti’nin mezhep farklılıklarından yararlanarak güç kazanması da siyasi, idari, askeri olarak lehine olmuştur. Osmanlı Devleti, reformun etkisinden istifade ederek Avrupa içlerinde siyasi ve politik olarak ilerlemesini sağlamıştır. Osmanlı Devleti bu durumdan güçlenerek çıkmıştır.

1 yorum

  1. Bu konuda reform hareketlerinin Osmanlıya etkisi çok bilgi verici açıklanmış çünkü bu konu benim sıkıntı yaşadığım bir konuydu ve artık bu konuyu tamamen çözdüm hem de bu yazıyla çalışarak :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.