Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Nisan 2021

Referandum Nedir Kısaca

Bu yazımızda referandum nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Referandum, anayasa değişikliği ya da yasaların değiştirilmesi gibi alanlarda halkın oylamasına başvurulmasıdır. Referandum ya da plebisit olarak bilinir. Kısaca halk oylaması demektir.

Temsili demokrasilerde meclis kararlarıyla gelişen süreçlerde doğrudan demokrasiye geçilebilir. Doğrudan demokrasi, demokratik olarak en uygun çözümlerden biridir. Demokrasinin doğrudan olması, halkın doğrudan karar vermesi nedeniyledir.

Referandumlar, halkın doğrudan seçme hakkını kullandığı demokratik uygulamalardır. Referandum yolu anayasal olarak belirlenmiştir.

Fakat bazı durumlarda çok partili sistemlerde muhalefetin görüşü ya da onayı alınmadan yapılan referandumlar sağlıklı olmayabilir. Her ne kadar referandum sürecinde propaganda yapmak serbest hale gelse de mecliste bu sürecin tartışılması gerekir.

Referandum, oy pusulasının evet ya da hayır diye ikiye bölünmesiyle oluşturulan kağıtların normal seçim usulüyle zarf içine konup sandıklara atılmasıyla gerçekleşir. Referandumlarda normal seçim süreçleri işler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz