Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Temmuz 2021

Ramazan ayının Müslümanlar için önemini anlatınız.

Ramazan ayı, yılın dokuzuncu ayına denk gelmekte olup, diğer aylar arasında önemli bir yere ve anlama sahip olmaktadır. Müslümanların kutsal sayılan kitabı olan Kur’an-ı Kerim Ramazan ayında indirilmiş bulunmakta ve bu yüzden halk için çok önemli olmaktadır. Peki Ramazan ayının müslümanlar için diğer önemli anlamları nelerdir? Bu soruya verilen cevap ve çok daha fazlasını sizin için hazırlamış olduğumuz bu yazının içerisinde bulabilirsiniz.

Kadir gecesi, müslümanlar için bin aydan daha hayırlı olarak bilinen bir gün olarak Ramazan ayı içerisinde bulunmaktadır. Kadir gecesi Ramazan ayının 27. gecesi olarak bilinmekte olup Kura’an-ı Kerim bu gecede indirilmeye başlanmıştır. Müslümanlar tarafından Kadir gecesinde edilen duaların ya da istenilen afların kabul edileceği de bilinmektedir.

Bunların dışında ise İslam dininin temel ibadetleri arasında oruç bulunmakta olmak ile birlikte, oruç ibadeti bu ay içerisinde gerçekleştirilir. Müslümanlar arasında önemli ve kutsal sayılan bu Ramazan ayı, bir diğer adı ile on bir ayın sultanı olarak adlandırılmaktadır.Yüce Allah, müslümanlara Ramazan ayında oruç tutmalarını emretmektedir. Ramazan ayında, Allah’ın rahmet ve bağış anlamında kapılarının açık olduğu bilinir. Bu yüzden bir çok müslüman Ramazan ayında oruç tutmaktadır. Ramazan ayı geldiği zaman insanlar yemek yeme, sofra hazırlama gibi durumlara daha çok özen göstermenin yanı sıra açlık ile savaşmayı da öğrenirler. Maddi durumu yeterli olmayan kişiler için ise ramazan sofraları kurularak, oruçlarının açılması sağlanır.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Celever dedi ki:

    Güzelmiş

Yorum Yaz