Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ocak 2021

RAM Nedir

RAM nedir kısaca hakkında bilgi, RAM nedir

RAM bilgisayarların donanımında bulunan, bilgisayarın çalışması için gerekli bir parçadır. Bu yazıda RAM’in ne olduğundan ve nasıl işlem gördüğünden bahsedeceğiz. RAM, Random Access Memory’nin kısaltmasıdır yani rastgele erişilebilir bellek anlamına gelmektedir. Kolaylık oluşturması adına RAM olarak kısaltılmıştır ve bu şekilde kullanılır.

RAM tüm bilgisayarların içinde bulunan ve işlem yapan bir parçadır. Bilgisayarın ekran kartı gibi fonksiyonel parçalarında bulunur. Temel olarak bilgisayarda çalışan birimlerin yapabileceği işlemleri üzerinde tutarak lazım olduğu zaman kullanan bir donanımdır. Yani bilgisayar için bazı bilgileri tutan bir depodur.

Bir depo olsa da RAMin çalışması için gereken enerji sağlanmalıdır. Yani sürekli bir enerji akışı olmadan bu depodan veri akışı yapılamaz. RAMe verilen enerji çok kısa bir süre için bile sekteye uğrayacak olsa, depolanan tüm veriler silinir. Bu özelliği bir dezavantaj gibi gözükse de RAMin diğer depolama aygıtlarına göre çok daha hızlı bilgi akışı olmasını sağlar.

Tam olarak anlaşılması için RAM bilgisayarın geçici olarak kullandığı ana hafıza adı verilen belleğidir. Bilgisayar üzerinde bir belge yazarken RAM kullanılır. Ya da bir uygulama çalıştırılırken RAM anlık iş gören bir alandır. Genel olarak bu donanımlar birleşik bir devre şeklindedir, bütün olarak çalışır.

RAM Nedir Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. doğukan dedi ki:

  allahtan kısa dedik yaz yaz bimedi ben böyle işin ta

 2. Anonim dedi ki:

  Ilki kısa bilgi haa sende bu baya uzun ben yazmam bida kısa bilgi diye yazım gönderme

 3. Gakkii dedi ki:

  Nasıl biir bilgidir kısa dedik destan çıktı amk kapatinsayfayaıii

 4. 6t63636 dedi ki:

  Kısa ama iyi değil ama güzel

  1. Anonim dedi ki:

   Hem iyi değil diyorsun hem de güzel diyorsun 6t6

 5. edfıdunewujnew dedi ki:

  Çok Uzunmuş Ama Yine de İşime Yaradı Teşekkürler :)

Yorum Yaz