Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Şubat 2021

Rakım Nedir Nasıl Hesaplanır?

Bu yazımızda rakım nedir nasıl hesaplanır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Coğrafya, yeryüzü şekillerini, iklim özelliklerini, bitki örtüsü dağılışını inceler. Coğrafya nüfusa bağlı olarak yerleşim yerlerinin yer şekillerini, toprak özelliklerini de inceler. Coğrafya, yeraltı ve yerüstü doğal zenginliklerinin nerelerde bulunduğunu araştırır.

 

Yeryüzü şekillerinde dağlar, ovalar, platolar, vadiler, akarsular, göller, denizler, okyanuslar belli ölçülendirme sistemlerine göre özellikler kazanır. Yeryüzü şekilleri karalar boyunca dağların özellikleriyle belli olur.

Bir bölgenin deniz seviyesinden itibaren yüksekliğinin ölçülmesine rakım denir. Rakım, bir yerin denize göre olan yerden yüksekliğidir. Deniz seviyesi her zaman sıfır noktası olarak kabul edilir. Deniz seviyesinin altındaki yerler genelde sular altında kalır.

Rakımı yüksek yerlerde, sıcaklık ve basınç farkları deniz seviyesinden yukarı doğru çıkıldıkça artar. Sıcaklık ve basınç da düşer. Rakım, yeryüzü şekillerinin yükseklikleriyle ilgilidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Memet dedi ki:

    Süper açıklamışsınız bravo

  2. Cansel dedi ki:

    Rakım nedir nasıl ölçülür bir türlü bu konuyu halledememiştim ama öyle güzel anlatmışsınız ki konuyu çok güzel kavradım.

Yorum Yaz