Pusula İle Yönümüzü Nasıl Buluruz?

Bu yazımızda pusula ile yönümüzü nasıl buluruz kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Pusula, manyetik bir alettir. Mıknatıs prensibinde çalışır. Bu nedenle çevresindeki metal eşyalardan etkilenebilir. Çevresindeki elektromanyetik eşyalardan da etkilenebilir. Pusula, dört ana yönü ve ara yönleri gösterir.

Pusula bir ucu koyu renkli iğneye sahip olarak, koyu tarafında daima manyetik kuzeyi göstermesiyle yön bulmada yardımcı olur. Çünkü dünya da manyetik kutuplardan oluşan dev bir mıknatıs gibidir. Pusulanın koyu iğne ucu daima kuzeyi gösterir.

Bir harita üzerinde yön bulma işleminde çıkış – varış noktaları hayali çizildikten sonra kerteriz hesaplanır. Kerteriz, manyetik kuzey ile hedef arasındaki açıdır. Bu harita üzerindeki çizgilerle, pusula üzerindeki çizgiler düz bir yüzey üzerinde paralel olmasıyla ölçülür.

Pusula, daima kuzeyi gösterdiği için, bir hedef belirlenerek o yönde ilerlenir. Deniz üzerinde ya da ormanlık alanlarda bu şekilde yön bulunabilir.

1 yorum

  1. Öğretmenimiz derste hem pusula ile yön belirleme nasıl olur hem de ağaçlara bakarak ya da güneşe yüzümüzü dönerek nasıl yönümüzü buluruz anlatmıştı. Bu yazıda da pusulanın kullanımı kısa, öz ve güzel anlatılmış.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.