Püf Noktası Deyiminin Hikayesi

Püf Noktası Deyiminin Hikayesi hakkında bilgi kısaca.

Testi, çanak ve çömlek eski zamanlarda popüler araç ve gereçlerdi. Bunları üreten bir dükkanda bir çırak vardı. Çırak artık kendi zamanının geldiğini düşünüp kendi dükkanını açmaya karar vermişti. Ustası ise bu fikre tümüyle karşıydı. Ona, işin püf noktasını bilmediğini söylüyordu. Çırak bu lafları dinlemeyip kendi dükkanını açmıştı.

Fakat çırak yaptığı hiçbir testiyi tutturamaz. Hepsi bir zaman geçince çatlayıp kırılmaktadır. Usta bir gün onun dükkanının önünden geçerken buna şahit olmuş ve sonunda demiş ki “İşin püf noktasını gel de ustasından öğren”. Sonra çırak görmüş ki ustası çamuru ısıtıp şekil verirken oluşan hava kabarcıklarına üfleyerek onları yok etmekteymiş. Üflerken “püf” sesi çıktığı için buna püf noktası diyormuş. Püf noktası sözü o zamandan kalmadır ve bir işin en önemli en ince iş gerektiren kısmını ifade eder.

Püf Noktası Deyiminin Öyküsü Kısaca Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

22 yorum

  1. Merhabalar benim küçük büyük ve genç hayranlarım ben aleyna solaker ben gerçeğim facebooğum yok ve instagramım var aleynasolakerr twitterimde yok canısılar sen gerçek değilsin bir ünlünün bu sitelerde ne işi var derseniz çocukkken banada öğretmenim böyle bir ödev vermişti ve ben bu arada bütün ödev sitlerine bakıyorum aklınıza hangi site gelirse herkese İYİ GECELER canlarım unutmayın ben gerçeğim ve yorumumuda yanıtlyabilirsiniz izininiz var byy

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.